Binali Yıldırım: Almanya ile Yeni Bir Dönemdeyiz

Başbakan Binali Yıldırım, "Almanya ve Türkiye'de çok şey değişti. İki ülke yöneticileri olarak birbirimize vakit ayıramadık. Bunlar geride kaldı, yeni bir dönemdeyiz." dedi.

Siyaset 16.02.2018 - 09:40 16.02.2018 - 09:40 Bülent Deniz
Başbakan Binali Yıldırım ile Almanya Başbakanı Angela Merkel görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Alman Şansölyesi Angela Merkel ile bir yıl aradan sonra tekrar bir araya gelmekten memnuniyet duyuyorum. Kendisini 2 şubat 2017'de ağırlama imkanımız olmuştu. Daha sonra 18 Şubat'da Münih'te Güvenlik Konferansı vesilesiyle görüşme fırsatımız oldu. Aradan geçen bir yıl içerisinde Almanya'da da Türkiye'de de çok şey değişti. Biz bir referandum geçirdik Almanya bir seçim geçirdi." ifadelerini kullandı.

Almanya ile yeni bir dönemdeyiz

Yıldırım, "Artık yeni bir dönemdeyiz. Almanya'da aylardır devam eden seçimlerden sonra alınan koalisyon kararından büyük memnuniyet duyuyorum. Sayın Şansölye'yi tebrik ediyorum. İlişkilere kaldığımız yerden tam kapasite devam etme fırsatımız olacak. Sayın Şansölye Merkelin'de ifade ettiği gibi hem Türkiye hem Almanya arasında ikili ilişkilerimizi sınırlı zaman içerisinde değerlendirme fırsatı bulduk. Özellikle Almanya'da yaşayan 3 milyondan fazla soydaşımızın iki ülke arasındaki ilişkilerde köprü olduğunun altını çizdik." şeklinde konuştu.33 bin kişinin göreve iadesi gerçekleşmiştir

Başbakan Yıldırım, "Ülkemizde 2016'da 15 Temmuz'da yaşanan hain darbe girişimi sonrası darbecilerin yargılanması konusundaki ve memuriyetten çıkarılanlar konusundaki düşüncelerini sayın merkel bizimle bir kez daha paylaştı. Almanya hukuk devleti, Türkiye de bir hukuk devleti. Hukuk devleti kuralları içerisinde yargılamalar devam ediyor. Tabi yapılan araştırma ve incelemelerden sonra eğer darbe ile doğrudan ilişiği olmayanlar varsa bunlar görevlerine dönüyorlar. Şu an 33 bin civarında görevine iade edilen var diğerlerinin de durumu inceleniyor. Burada hala reddedilen varsa bunlara da hukuk yolları açılmış olacak." dedi.

"Türkiye 3,5 milyon mülteciyi ağırlıyor aynı zamanda Avrupa'ya yönelen göçün de önüne geçiyoruz"

Türkiye'nin bölgede terörle mücadele yaparken vatandaşlarının can ve mal güvenliğini korumaya çalıştığını aynı zamanda NATO'nun sınırlarını koruduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım, "Aynı zamanda Suriye'de Irak'ta yaşanan iç savaş DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin verdiği büyük olumsuzluklara karşı büyük bir göç akınını da önleyen bir ülke Türkiye. 3,5 milyon mülteci ağırlıyoruz ve onların Avrupa üzerine gelmesinin bir anlamda önüne geçiyoruz. Bunların Avrupa'ya da yayılmasının önüne geçiyoruz. Türkiye-Almanya ilişkilerinde hassasiyetimiz belli. PKK terör örgütüdür, PYD/YPG terör örgütüdür. Aslında YPG, PYD/PKK'nın Suriye şubesidir. Bunu İngiltere de söylüyor, bunu Amerikan istihbarat örgütü de söylüyor. Dolayısıyla isimleri ne olursa olsun. Bunların amacı bölgede huzur bozmak ve yeni sorun alanları oluşturmak. Bu mücadeleyi verirken dostlarımızı daha fazla yanımızda görmeyi arzu ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Zeytin Dalı Harekatı'nın da yine aynı amaca yönelik olduğuna işaret eden Yıldırım, "Bütün oradaki masum insanlara zulüm eden terör örgütlerini etkisiz hale getirmek için yapılan bir çalışma. Bunları da konuşma fırsatı bulduk." dedi.

Yıldırım, Türkiye'de tutuklu "Die Welt" gazetesi muhabiri Deniz Yücel konusuna da değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Deniz Yücel ve diğer zanlılar, tabi ki belirli suçlamalara maruz olarak tutuklu durumdalar. Bunlar, mahkemelerin kendi kapasitesinde, yetkisinde görülüyor ve bunlardan geçmişte birkaç tanesinin mahkemesi görüldü ve gereği yapıldı. Burada da ümit ediyorum ki hukuk devleti kuralları içerisinde gereken yapılacaktır. Bize düşen mahkemeye yardımcı olmak, mahkemenin işini kolaylaştırmak, onların önünü açmak."

Başbakan Yıldırım konuların çok geniş, zamanın ise dar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Sayın Şansölye'nin de ifade ettiği gibi, bu hükümet tam olarak göreve başladığında biz, kendilerini de Türkiye'de ağırlamak isteriz. Bu vesileyle Cumhurbaşkanımızın selamının sizlere iletmek isterim, davetini de iletmek isterim. Tabiatıyla Almanya-Türkiye ilişkilerinin köklü geçmişi var. Geleceği de çok önemli, Avrupa'nın geleceği için önemli. Balkanların, Ortadoğu'nun geleceği için önemli. O yüzden inişli çıkışlı dönemler yaşamış olsak da ben orta ve uzun vadede bu ilişkilerin sağlıklı bir düzeyde devam edeceğine inanıyorum. Bir kez daha bu sıkışık zamanda bize görüşme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum."

"Bize yalan yanlış resim gösteren arkadaş bu gerçeği görsün"

"Mülteci konusu tek başına bizim sorunumuz değil, bizim ürettiğimiz bir sorun da değil. Bu sorunların hiçbirini başlatan da biz değiliz. Biz sadece sonuçlarına katlanıyoruz." ifadelerini kullanan Yıldırım, "Suriye'deki savaşı biz başlatmadık. Oradaki mülteci akını biz başlatmadık ama orada canını kurtarmaya çalışan 3,5 milyon insanı biz bağrımıza bastık, ekmeğimizi paylaştık. (Yıldırım kendisine fotoğraf gösteren gazeteciye tepki göstererek) Bize yalan yanlış resim gösteren arkadaş bu gerçeği görsün. Ne yaptığımızı bütün dünya biliyor. Dolayısıyla alnımız ak. Yaptığımız işi biliyoruz." dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in konuşmasından satırbaşları:

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin her ülke gibi kendi güvenlik çıkarlarını korumak durumunda olduğunu, bu bağlamda NATO içinde ABD ile yaşanan krizin aşılmasını ümit ettiklerini söyledi.

"Sorunları adım adım çözmeye çalışacağız"

Merkel, başkent Berlin'de Başbakan Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Yıldırım'ın, ne kadar zor olursa olsun ikili ilişkilerde yaşanan sorunları çözmek için her türlü çabayı harcamaya hazır olduklarını ifade etmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, geçen aylarda yaşanan sorunları adım adım çözmeye çalışacaklarını ifade etti.

Hukuk devleti konularını da ele aldıklarını kaydeden Merkel, 15 Temmuz darbe girişimini kınadıklarını, sorumlular hakkında yürütülen soruşturmaların hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde yapılması gerektiğini ve Türkiye'de siyasi suçlardan tutuklu bulunan Alman vatandaşlarının serbest bırakılması konusunu bir kez daha ele aldıklarını söyledi.

Türk hükümetinin, Türkiye'ye Suriyeli mültecilerin eğitimleri konusunda AB tarafından taahhüt edilen paranın düzenli bir şekilde akmasını istediğini de belirten Merkel, kendisinin de bu konuda Türkiye'ye vadedilen 3 milyar avronun yanı sıra diğer 3 milyar avronun ödenmesi konusunda da AB nezdinde görüşmeler yapma sözünü verdiğini aktardı.

Türkiye ile ilişkilerin önemine vurgu yapan Merkel, ortak değerlerin korunması ve ikili ilişkilerin arttırılmasının önemine işaret etti.

Türk ve Alman vatandaşı gazeteci Deniz Yücel'in de serbest bırakılması konusunda Türk hükümetinden beklentileri olduğunu da dile getirdiğini aktaran Merkel, bu konunun Türkiye'ye silah satışı konusuyla ilişkilendirilmemesi gerektiğini kaydetti.

TRT HABERYorumlar
Sosyal medyada gündem olmuştu! Dilipak'tan kadın sporcuların tartışılan giyim tarzı hakkında açıklama...
HDP'li Meral Danış Beştaş'ın 'aşı' açıklaması güldürdü!
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasında Bakü Beyannamesi imzalandı
Yapılan darbe sonrası, Türkiye ve Tunus arasında ilk temas! İşte detaylar...
Hangi hakla? O ilde aşı olmayanlar düğünlere alınmayacak!
CHP'li Tanju Özcan, Akşemseddin'in mezarını da mı sınır dışı edecek?
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Sosyal medyada linçlenen İhsan Şenocak'tan dikkat çeken açıklama!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@