Binali Yıldırım: Bize İzin Diyorsunuz, Suriye'dekilerin Hangisi İzin Aldı?

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya'da Münih Güvenlik Konferansı ana oturumunda soruları cevapladı.

Siyaset 17.02.2018 - 23:15 17.02.2018 - 23:15 Bülent Deniz
Başbakan Binali Yıldırım, Almanya'da Münih Güvenlik Konferansı ana oturumunda soruları cevapladı.

Başbakan Yıldırım, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Suriye'deki terörle mücadele konusunda söyledikleri, Osmanlı tokadı; Değerli konuklar bir ülke düşünün yıllardır sınırlarından teröre mağruz kalıyor ve 40 bin vatandaşını bu yolda kaybetmiş. Tam Irak'ta işleri yoluna koymuşken bu sefer Suriye'de DEAŞ'la da mücadele ederken karşımıza bir başka terör örgütü ve onun sponsorları çıkıyor. Ne yapacağız? Onların ülkemize tacizlerini insanları öldürmelerine göz mü yumacağız? Bunu kimse bizden bekleyebilir mi? İster Suriye'de ister Irak'tan ülkemize yönelen her türlü terör faaliyetine karşı tokatı en sert şekilde indiririz. Kastedilen budur. Biz bir ülkeyle savaş yapmıyoruz. Suriye'de bir savaş yok. Suriye'de sadece terörle mücadele var. Bu mücadeleyi de sadece Türkiye yapmıyor 62 tane koalisyon ülkesi yapıyor." dedi.

Şu anki durumun terörle mücadele olduğunun altını çizen Başbakan Yıldırım, "Biz NATO'nun bir parçasıyız. Koalisyonun içindeyiz. Koalisyona hava desteği veriyoruz. NATO'da üslerimiz vasıtasıyla oradaki operasyonlara yardımcı oluyoruz. Olayı başka bir yöne çekmenin anlamı yok.  Bir ülke bize düşmanlık yapar savaş kararı verirse onu da karşılıksız bırakmayız. Şu anki durum terörle mücadeledir. Biz terör örgütlerine zaten Osmanlı tokatını vurduk belini kırdık." ifadelerini kullandı.Yıldırım, "NATO'nun bir parçasıyız, koalisyona her desteği veriyoruz. Suriye'de bir çok ülkenin silahı internetten satılıyor. Türkiye'de hukuk devleti sorgulanıyor. Türkiye aynı Almanya ve ABD gibi bir hukuk devletidir. Yargı süreci ağırsa bunu hızlandırmak bizim görevimiz. Kimse bir başka ülkenin hukuk devletini sorgulama hakkı yoktur. Ben şimdi soruyorum Almanya'da Türk vatandaşı 3 bin 63 tane tutuklu var hükümlü var. Niye bunlar içeride? Belli ki bir suçla suçlanıyorlar. Ama bizim istediğimiz ne, bunların davalarının görülmesi ve haklarında karar verilmesi. O halde bize düşen görev yargıyı rahat bırakmak ve kararının vermesini sağlamak. Eğer burada süreçler ağır gidiyor ise bu süreçleri hızlandıracak yasal düzenlemeleri yapabiliriz. Bunu yapmak bizim işimiz parlamentoyu çalıştırmak bu yasaları daha da iyileştirmek yargı süreçlerini kısaltmak bizim görevimiz. 2016'da biz bir darbe ile karşı karşıya kaldık. 250 vatandaşımızı kaybettik. 2 bin 193 vatandaşımız ağır yaralandı. Kolu bacağı gitti." diye konuştu.

Türkiye'nin Afrin'e yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı'na da değinen Başbakan Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Bize izin diyorsunuz. Suriye'dekilerin hangisi izin aldı? "Suriye'de yaptığımız her iş uluslararası hukuka uygundur. Afrin'i alçak terör örgütünden temizliyoruz. Şu anda Türk hapishanelerinde DEAŞ mensubu tutuklu sayısı 10 bin. Yuvarlayarak söylüyorum. 5 bin 800 yabancı savaşçıyı sınırlarımızdan sokmadık, geri gönderdik. Bunlar nereden geliyor dersiniz? Avrupa ülkelerinden geliyor. Bunun yanı sıra 4 bin şüphelinin girişini engelledik ve 56 bin 300 potansiyel DEAŞ'la ilişkili olabilecek olanlara sınırlarımızda giriş yasağı koyduk."

"ABD, YPG/PYD ile işbirliği yaparak özellikle DEAŞ'ı yok etmek için bir faaliyet içine girdi. Esasen bilenler var, bilmeyenler var; YPG/PYD, Türkiye'nin 40 yıldır mücadele ettiği bölücü terör örgütünün Suriye'deki şubesidir, adıdır. Birbiriyle eşittir, aynı terör örgütüdür."

"Afrin'de yerinden yurdundan edilenlerin bölgesini alçak terör örgütlerinden temizliyoruz. Rakka DEAŞ'tan temizlendikten sonra oradaki DEAŞ terör örgütü olduğu gibi Afrin'e geldi. Afrin'de bize karşı bunlar çarpışıyor. Afrin'de sadece PKK/YPG/PYD'ye karşı değil DEAŞ'a karşı da mücadele ediyoruz. Amacımız insanların yerlerine yurtlarına dönmesidir."

TRT Haber

 

Yorumlar
Sosyal medyada gündem olmuştu! Dilipak'tan kadın sporcuların tartışılan giyim tarzı hakkında açıklama...
HDP'li Meral Danış Beştaş'ın 'aşı' açıklaması güldürdü!
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasında Bakü Beyannamesi imzalandı
Yapılan darbe sonrası, Türkiye ve Tunus arasında ilk temas! İşte detaylar...
Hangi hakla? O ilde aşı olmayanlar düğünlere alınmayacak!
CHP'li Tanju Özcan, Akşemseddin'in mezarını da mı sınır dışı edecek?
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Sosyal medyada linçlenen İhsan Şenocak'tan dikkat çeken açıklama!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@