Binali Yıldırım: Demir Kilise'nin Açılışı Hoşgörünün En Güzel Numunesidir

Başbakan Yıldırım, "Demir Kilise'nin hizmete sunulması ülkemizde dinlere karşı ecdadımızdan gelen ve bugün de devam eden hoşgörünün en güzel numunesidir." dedi.

Siyaset 07.01.2018 - 13:52 07.01.2018 - 13:52Başbakan Binali Yıldırım, Demir Kilise'nin açılış törenine katıldı.

Başbakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, "Demir Kilise'nin restore edilerek Hristiyan vatandaşların hizmetine sunulması ülkemizde dinlere karşı ecdadımızdan gelen ve bugün de devam eden hoşgörünün en güzel numunesidir." dedi.

Yıldırım, Türkiye'de değişik inançlara sahip vatandaşlarımızın ibadetlerini en iyi şekilde yapabilmesi, toplumsal uyum, barış ve huzur içinde bir arada yaşaması, hükümetin önem verdiği konuların başında geldiğini söyledi.

Bin 29 eser, varlık cemaat vakıflarına aktarıldı

167 cemaat vakfına ait bin 29 eserin, varlık cemaat vakıflarına aktarıldığını ve geçmişten beri gelen bu önemli sorun da ortadan kaldırıldığını belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bu bağlamda Şişli Kaptanpaşa Mahallesi'nde yaklaşık 60 dönümlük önemli bir taşınmaz Bulgar Vakfı'na teslim edilmiştir. Bugünlerde etrafımıza baktığımızda özellikle Avrupa başta olmak üzere dini inançlar konusunda gerekli müsamahayı, toleransı göremiyoruz ve gittikçe bu değerler, insanlığı birleştiren değerler olmak yerine aradaki düşmanlığı, husumeti artıran değerlere dönüşüyor. Dini ve kültürel kutuplaşma riski gittikçe artıyor. Orta Doğu'da yüzyıllar boyunca bir arada yaşayan değişik dinlere mensup insanlar mezhepleri veya inançları nedeniyle hedef olurken, aynı eğilimler İslam düşmanlığı ve gittikçe tırmanan ırkçılık olarak Batı dünyasında da artan şekilde bugün ne yazık ki kendini gösteriyor."

Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve göçmen karşıtlığı, tarihsel ön yargılar ve iç siyasi mülahazalarla istismarların arttığına dikkati çekerek, Avrupa'dan Myanmar'a, Afrika'dan Amerika'ya kadar siyasi tabloların aşırılığa doğru yeniden evrildiğini anlattı."Bu mesajın duyulması ve iyi algılanmasını ümit ediyorum"

Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada yaşatmakta olduğumuz sadece bu önemli tarihi ve dini mekanı (Demir Kilise) ihya etmek değil, anı zamanda bu törenin felsefi boyutu ve hoşgörü mesajıdır. Bu mesajın duyulması ve iyi algılanmasını ümit ediyorum."

"5 bine yakın tarihi eserimiz tekrar ihya edildi"

Yıldırım, bu restorasyonun sürdürmekte oldukları bütün diğer tarihi restorasyonlar gibi İstanbul ve Anadolu'nun çok boyutlu, çok inançlı ve çok renkli tarihi kimliğine yakışan adımlar olduğunu vurgulayarak, "Şunu da memnuniyetle ifade etmek isterim ki 15 yıllık hükümetlerimiz döneminde tarihi değerlerimize geçmişten gelen kültür mirasımıza verdiğiniz önem sayesinde 5 bine yakın tarihi eserimiz, vakıf eseri tekrar ihya edilmiş ve gelecek kuşaklara taşınması sağlanmıştır." dedi."AB üyelik hedefi Bulgaristan'ın dönem başkanlığında ivme kazanacak"

Yıldırım, bugün de dost ve müttefik ülkeler olarak başta Karadeniz, Balkanlar olmak üzere önemli bölgesel iş birliği ve dayanışma çalışmalarını birlikte yürüttüklerini dile getirerek, Türkiye'nin kararlılıkla takip ettiği Avrupa Birliği üyeliği hedefinin de Bulgaristan'ın AB dönem başkanılığını üstlendiği bu sürede ilave iş birliği imkanlarının ortaya çıkacağına ve bir ivme kazanacağına inandığını söyledi.

Bu vesileyle AB dönem başkanlığını alması dolayısıyla Bulgaristan'ı, Bulgaristan Başbakanını tebrik ettiğini belirten Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün bu güzel vesileyle bir araya geldik ve bu ihya edilen eserin açılışını yapıyoruz. Mevkidaşım Sayın Borisov'u ve heyetini tekrar ülkemizde görmekten dolayı duyduğum memnuniyeti ifade ediyoruz ve açılışını yapacağınız ibadethanenin ülkemiz ve Hristiyan vatandaşlarımız için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

TRT HABER

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@