Binali Yıldırım: İnsanlık Bugün Harekete Geçmeyecekse Ne Zaman Harekete Geçecek?

Başbakan Binali Yıldırım, Cox's Bazar kentindeki mülteci kampında kalan Arakanlı Müslümanları ziyaret etti.

Siyaset 20.12.2017 - 11:48 20.12.2017 - 11:48Bangladeş'in başkenti Dakka'da resmi temaslarını sürdüren Başbakan Binali Yıldırım, Cox's Bazar kentindeki mülteci kampına geçerek Arakanlı Müslümanları ziyaret etti.

Yıldırım, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) Cox's Bazar kenti yakınlarında bulunan Maynar Guna bölgesindeki yerleşkesinde mültecilere yemek dağıttı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Arakanlı Müslümanların dramına değinen Başbakan Yıldırım, "Buralara canını kurtarmak için gelmek zorunda kalan insanlarla beraberiz. Bugün buraya bakanlarımızla ziyaretimizin amacı burada ağır şartlarda mücadele veren mülteci kardeşlerimize daha fazla nasıl destek olabiliriz bunun için. Myanmar ve Bangladeş arasında 24 Kasım'da imzalanan anlaşması ümit ederim inşallah sağlıklı bir şekilde işler. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere bütün dünya ülkelerinin dikkatini Türkiye olarak buraya çekiyoruz, insanlık dramını bütün dünyaya anlatmaya çalışıyoruz." dedi.

"Bunun artık uluslararası bir kampanyaya dönüşme vakti geldi"

Türkiye'nin yardıma ihtiyacı olan insanlara dünyanın neresinde olursa olsun yardım etmeyi sürdüreceğini vurgulayan Başbakan, uluslararası camiaya bir kez daha seslendi.

Yıldırım, "Bugünkü ziyaretimizin amacı insanlık dramına dikkat çekmek. Burası artık insanlığın yok olduğu yer. İslam dünyası ve dışındakilere de aynı çağrıyı yapıyoruz. İnsanlık bugün harekete geçmeyecekse ne zaman harekete geçecek? Ümit ederimki başta Müslüman ülkeler olmak üzere diğer ülkeler buraya daha fazla zaman ayırırlar ve insanların acılarını hafifletecek bir iş yapmış olurlar. Buradaki yaşanan insanlık ayıbını bir an önce ortadan kaldırmak için gereken desteği vermelerini bekliyoruz. Türkiye başından beri binlerce kilometre uzakta olmasına rağmen kendi imkanlarıyla bunu başlattı. Bunun artık uluslararası bir kampanyaya dönüşme vakti geldi."

Türkiye'nin bölgedeki faaliyetlerine de değinen Başbakan Yıldırım, "Türkiye, AFAD, Kızılay, Türk Diyanet Vakfı ve TİKA ile sağlık, eğitim, barınma, yemek dağıtımı gibi çalışmalar yürütüyor. Kamp alanları inşa etmek istiyoruz. Bangladeş'ten talepte bulunduk. İnşallah daha gelişmiş barınma yerleri temin edilmiş olacak. Nihai çözüm buradaki insanların kendi topraklarının dönüşünün sağlanmasıdır." ifadelerini kullandı.


TRT HABERYorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@