Binali Yıldırım: Terör Örgütleriyle İş Yapmaktan Vazgeçin

Başbakan Binali Yıldırım, teröristleri destekleyenlere, "Devletler devletlerle iş yapar. Terör örgütleriyle iş yapmaktan vazgeçin." uyarısında bulundu.

Siyaset 05.02.2018 - 09:29 05.02.2018 - 09:29Terör örgütü tarafından roketli saldırılara maruz kalan Hatay ve Kilis'e giden Başbakan Binali Yıldırım, daha sonra Kilis Valiliğini ziyaret etti.

Valilik ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, Hatay'da daha önceki saldırılarda şehidi bulunan aileleri bugün ziyaret ettiklerini, Kırıkhan'da dün şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Ahmet Bayram'ın cenazesine katıldıklarını belirtti.

Hatay'da Zeytin Dalı Harekatı'nın komuta merkezini ziyaret ettiğini aktaran Yıldırım, Kilis'te Çalık camisinde ibadet esnasında şehit olan Muzaffer Aydemir'in ve yine hayatını kaybeden Suriyeli vatandaşın yakınlarına taziye ziyaretinde bulunduklarını ifade etti.

Kilis'te esnafla selamlaştığını, onların dertlerini dinleme fırsatı bulduğunu belirten Başbakan Binali Yıldırım, Hatay ve Kilis valilerinden Zeytin Dalı Harekatı'nın başından bugüne kadar yapılan faaliyetleri dinlediğini aktardı.

Hatay ve Kilis'e 94 roket saldırısı

Zeytin Dalı Harekatı'nın başladığı günden bugüne kadar Suriye'nin Afrin bölgesinden Hatay'a 60, Kilis'e 34 olmak üzere toplam 94 roket füze saldırısı yapıldığını belirten Yıldırım, saldırılarda 7 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 113 kişinin ise yaralandığını söyledi.

Yıldırım, Hatay ve Kilis Valiliği'nin emrine gerekli kaynak ve parasal desteğin yapıldığını, mağdur olan vatandaşların kısa vadeli ihtiyaçlarının görüldüğünü kaydetti.

"Bu milletin geçmişinde çok büyük zaferler vardır"

Gerek Kilis ve Hatay'da gerekse de bu illerin ilçelerinde vatandaşların moralinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

"Operasyon dolayısıyla, atılan roket ve füzelerden dolayı herhangi bir moral bozukluğu olmadığı gibi teröre karşı ve ülkeye yapılan saldırıya karşı çok daha hırslanmış, bilenmiş bir durumdalar. Karşılaştığımız her vatandaşımız bize 'Biz de gidelim, bu operasyon için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız' diyor. Dolayısıyla şahsım ve arkadaşlarım olarak böyle büyük bir milletin evladı olmaktan bir kez daha gurur duyduk. Bu milletin geçmişinde çok büyük zaferler vardı. İstiklal Harbinde, Çanakkale'de nasıl istilacılara gereken dersi verdiysek, bugün de milletimizin can ve mal güvenliğine tehdit oluşturan, sınır güvenliğimize zarar veren hem ülkemizde hem de komşu topraklarda, Afrin'de, Fırat Kalkanı Bölgesi'nde PKK, PYD, YPG, DEAŞ bilumum terör örgütlerinin zulmünden inim inim inleyen kardeşlerimizi de rahata erdirmek, onların mal ve can güvenliğini sağlamak için kahraman Mehmetçiklerimiz, polisimiz, jandarmamız, canla başla fedakarca çalışıyorlar, gayret gösteriyorlar. Bu vesileyle bütün bu operasyonlarda görev alan kardeşlerimizi muvaffakiyet diliyorum. Allah onların yar ve yardımcısı olsun. Alınlarından öpüyorum. Onların her biri Türk milletinin gurur abidesidir."

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin bölgede barış ve istikrarın adresi olduğunu bildirdi.

"Teröristlerin ellerindeki silahların nereden geldiğini çok iyi biliyoruz" 

Teröristleri destekleyen güçlere de değinen Başbakan Yıldırım "Teröristlerin ellerindeki silahların nereden geldiğini çok iyi biliyoruz" dedi. Yıldırım bu güçlere, "Devletler devletlerle iş yapar. Terör örgütleriyle iş yapmaktan vazgeçin." uyarısında bulundu.

Karalama kampanyası yapanlara, itibar edenlere de seslenen Yıldırım, "NATO'da müttefikimizsiniz ve çeşitli alanlarda birlikte çalışıyoruz. Eğer bu ittifaklık devam edecekse çapulcuların sözüne itibar etmeyeceksiniz, dostluğuna güvenilir Türkiye'nin sözüne itibar edeceksiniz." dedi.

Türkiye'ye husumet gösterenlerin, düşmanlık edenlerin bu yaptıklarının karşılıksız kalmayacağını vurgulayan Yıldırım, Fırat Kalkanı Bölgesi'nde Cerablus'tan Azez'e kadar 2 bin kilometrekarenin üzerindeki topraklarda huzur, barış ve kardeşlik bulunduğunu ifade etti.

Ülkesine dönen 100 bin civarındaki Suriyelinin hayata tutunmaları için bölgedeki valilerin, görevlilerin hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığını anlatan Başbakan Yıldırım, orada okulların açıldığını, hastanelerin faaliyete geçtiğini, ticari hayatın başladığını kaydetti.

Yıldırım, Suriyelilerin Suriye'deki iç savaşın doğurduğu şoktan ve travmadan kurtulduğunu, yerleşik hayata geçtiğini bildirdi.

Harekat merkezini ziyaret etti

Başbakan Yıldırım bugün ayrıca Zeytin Dalı Harekatı’nın sevk ve idaresinden sorumlu olan 2. Ordu’nun Hatay’daki harekat merkezini ziyaret ederek operasyona ilişkin detaylı bilgi aldı. Yıldırım'ın Hatay ve Kilis ziyaretinde kendisine, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da eşlik etti.

TRT Haber / AA

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@