Bir başarı öyküsü: Rekabetin başarıdaki gücü

Bir iş insanının fabrikasından yeterince verim alabilmek için kullanığı ilginç bir yöntem...

Aktüel 30.01.2020 - 00:11 30.01.2020 - 00:11 Bülent Deniz

Tanınmış bir işadamı, çelik üretimi yaptığı fabrikasından yeterince verim alamadığından yakınıyordu.

Bir gün ustabaşı ile birlikte fabrikayı geziyorlar bir yandan da durumu değerlendiriyorlardı. İş adamı, ustabaşına sordu: “Senin gibi işini bilen, becerikli bir usta nasıl olur da fabrikadan istediği kadar verim alamaz?”

Ustabaşı: “Size karşı çok mahcubum, ancak verimi artırmak için ne çok çaba harcadığımı en iyi siz biliyorsunuz. Bütün işçileri çok çalıştırdım. Birçoğunu işten atmakla tehdit ettim; ama maalesef yeterince başarılı olamadım.”

İşadamı o sırada yanlarından geçmekte olan bir işçiyi durdurup sordu: “Bugün kaç kazan çelik ürettiniz?” “Yedi kazan, efendim.” İş adamı kendisine bir tebeşir getirmelerini istedi.

Tebeşir geldiğinde de onunla yere büyük bir “7” yazdı. Sonra da çıkıp gitti. Gece vardiyasında çalışan işçiler geldikleri zaman, bu yedi sayısının ne olduğunu sordular.

Gündüz işçileri: “Patron bugün buradaydı; bize kaç kazan çelik erittiğimizi sordu, biz de ‘yedi’ cevabını verdik. Sonra da buraya yedi yazdı ve gitti.” dediler.

İşadamı ertesi gün fabrikayı yine dolaştı. Dün yazdığı “7” sayısı silinmiş yerine “8” yazılmıştı. Gündüz vardiyasında çalışan işçiler gelince sekizi gördüler.

Demek gece çalışanlar, kendilerinden daha iyi iş yaptıklarını zannediyorlardı. Kendilerini gece işçilerinden üstün göstermek için büyük bir gayretle çalıştılar ve yere “9” yazdılar. Birkaç ay sonunda fabrikanın verimi o civardaki bütün fabrikaları geçti.

Ünlü işadamı, bunun nasıl mümkün olduğunu soran dostlarına şu cevabı verdi: “İş yaptırmak için rekabet hissini uyandırmak gerekir. İşçi gruplarını birbirine üstün gelmeye teşvik ettim, biliyordum ki üstün gelme hissi onların ruhunu coşturur.”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@