Kahramanmaraş depremlerinin ardından bir kısım müteahhitler, deprem yönetmeliğine uymadan inşa ettikleri binalar binlerce insana mezar oldu.

Binalardan kar amacıyla malzemeden çalan veya ihmallere neden olan müteahhitlerin birçoğundan hesap sorulmaya başlandı.

BİR MÜTEAHHİT SKANDALI DAHA ORTAYA ÇIKTI
Müteahhitlerin usulsüzlük skandallarına bir yenisi daha eklendi. Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde inşaat şirketi sahibi Adnan A. isimli müteahhidin yaptığı binalar bazıları yıkılırken bazılarının ise yanındaki binalara zarar verdiği öğrenildi. Adnan A.'nın yaptığı binalar nedeniyle çok sayıda insanın hayatını kaybettiği belirtildi. 

DEPREM YÖNETMELİĞİNE AYKIRI BİNA DİKİLDİ
Müteahhit Adnan A.’nın inşa ettiği binaların Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nde yer alan 'deprem derzleri' esaslarına aykırı olduğu belirlendi.

Müteahhit A.’nın 2015 yılında inşa ettiği Zübeyde Hanım Caddesi'ndeki Gazikent 1 aparmanı ile Gazi Caddesi'ndeki 103 numaralı Gazikent 2 apartmanının, yanındaki Gazi Caddesi 101 numaralı sağlam apartmanı yıkıma uğrattığı öğrenildi.

  

Müteahhit Adnan A.’nın 2007’den 2018 yılına kadar yürürlükte olan “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik ve Esaslar'ın “4.9.3. Deprem Derzleri” maddesine aykırı yapı inşa ettiği tespit edildi.

DEPREM DERZ BOŞLUĞU BIRAKILMADI
Minimum derz boşluğu 6 metre yüksekliğe kadar 30 milimetre, 6 metreden sonraki her 3 metrede en az 10 milimetre boşluk bırakması gereken müteahhidin bu kurallara uymadığı belirlendi. 

Edinilen bilgilere göre, müteahhit A.’ın inşa ettiği Zübeyde Hanım Caddesi'ndeki Gazikent-1 apartmanı ve Gazi Caddesi üzerindeki Gazikent-2 apartmanı, derz boşluğu (dilatasyon) bırakılmadan Gazi Caddesi üzerindeki 101 numaralı 25 yıllık 4 katlı  komşu apartmana çimentolanarak inşa edildi.

Komşu binadaki ailelerle ihtilaf yaşayan müteahhit Adnan A.'nın köpük olarak adlandırılan levhaları 2-3 sıra halinde göstermelik olarak yerleştirdiği tespit edildi.

Deprem sonrası alınan görüntülerde, köpüklerin yüksek giriş kat penceresinin üst hizasından itibaren dizildiği görüldü. Ayrıca köpüklerin tüm bina yüzeyine uygulanmadığı görüntülere yansıdı. 

   

DEPREM SIRASINDA ÜSTTEN VURDU, ALTTAN KOLONLARI KIRDI
Adnan A.’nın inşa ettiği binanın asılması nedeniyle, 101 numaralı komşu binanın kolonlarını kırdığı görüldü.

Deprem sırasında binaların üstten vurarak terastaki duvar ve kolona hasar veren yeni yapılar, alttan da çimentolanan kolonları çekmesi nedeniyle sağlam yapıyı 1 kat çökertti.

1 kat çöken 101 numaralı bina, depremden sonra temelden yaklaşık 1-1,5 metre yola doğru kaydı. Binada yüzde 5'e yakın bir eğilme yaşadı. 

SAPASAĞLAM BİNA: DUVARDA ÇATLAK BİLE YOK
Deprem sonrası komşu binanın kolonları ve duvarlarında ne patlama ne de çatlak meydana gelmedi.

DEPREMDE OLAĞANÜSTÜ KURTULUŞ
Aileler, gece saat 4.17’de yaşanan 7.7 büyüklüğündeki depreme evlerinde yakalandı. Uzun süren depremle birlikte evin dükkan katı çöktü. Felaketten olağanüstü bir şekilde kurtulan vatandaşlar, merdivenlerin tahrip olması nedeniyle balkondan korkulukların yardımıyla binadan çıkabildi. 2 araç ise binanın altında kaldı.

  

DEPREM ÖNCESİ ALARM VERMİŞ
Akcan'ın temeli kazısında sağlam binayı sarstığı da öğrenildi. Usülsüz inşa edilen bina, yerine oturdukça komşu binaya hasar verdi. Yönetmeliğe aykırı yapılan bina sonrası, yağışlı havalarda mağdurların evlerine su damlamaya başladığı öğrenildi.

MAĞDURLAR ADALET BEKLİYOR
Mağdur ailelerin evlerinin başına gelenler deprem derz boşluklarının önemini gözler önüne serdi.

Daha önce adli ve idari şikayetlere rağmen işlem yapılmadığını ifade eden mağdur aileler, ihmal ve mağduriyete sebebiyet verenler hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını bekliyor.