Brin 21 Ağustos 1973’te, Moskova Devlet Üniversitesi’nden mezun Aşkenaz Yahudileri olan bay Mikhail Brin ve bayan Eugenia Brin çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi. ABD’ye göç ettikten sonra baba Mikhail Brin, Maryland Üniversitesi’nde matematik profesölüğü, anne Eugina Brin ise NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nde araştırmacı olarak işe başladı.

Sergey Brin Larry Page ile birlikte Google'ı kuran Amerikalı yazılım mühendisi ve internet girişimcisidir. 3 Aralık 2019'daki görevinden ayrılmasına kadar Brin, Google'ın ana şirketi Alphabet, Inc.'in başkanıydı. Günümüzde Brin ve Larry Page, Alphabet üzerinde kurucu ortak, hâkim hissedarlar, ve yönetim kurulu üyeleri olarak kalmaya devam ediyor.

Brin altı yaşındayken ailesi, Sovyetler Birliği'nden Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. Lisans derecesini Maryland Üniversitesi, College Park'ta, babasının ve büyükbabasının izinden gidip, matematik ve bilgisayar bilimi okuyarak kazandı. Mezun olduktan sonra bilgisayar bilimi alanında PhD yapmak için Stanford Üniversitesi'ne kaydoldu. Orada, web arama motoru programını beraber yazacakları, ortağı Page ile tanıştı. Program, Stanford'da popüler oldu ve bu programın temelinde Google'ı, Susan Wojcicki'nin Menlo Park'taki garajında başlatmak için doktora çalışmalarını askıya aldılar.