Rusya'nın Ukrayna işgalinde 10. güne girilirken savaş hakkında açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşı kazanabileceğini söyledi.

Finlandiya ve İsveç'ten 'Türkiye' açıklaması Finlandiya ve İsveç'ten 'Türkiye' açıklaması

Rusya'nın Ukrayna'ya işgali 10. günde de sürerken savaşa ilişkin açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşı kazanabileceğini söyledi.

Bakan Blinken, BBC'ye verdiği demeçte Rusya-Ukrayna savaşında son durumu değerlendirdi. Çatışmaların daha ne kadar süreceğini bilemediğini ifade eden Blinken, "Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşı kazanacağına ikna oldum" dedi.

Blinken, Ukrayna halkının direnişini takdir ederken, "Eğer Rusya'nın amacı hükümeti yıkmak ve kendi kukla rejimini kurmaksa bunu bir şekilde 45 milyon Ukraynalı reddedecektir" dedi .

Savaşın Rusların planladığı gibi gitmediğinin altını çizen Bakan Blinken, uluslararası toplumun Ukrayna'ya yardım edebilmek için elinden gelen her şeyi yaptığını, Rusya'nın başlattığı savaşı sonlandırmak için baskı uyguladığını sözlerine ekledi.

"ACIMASIZ YÖNTEMLER KULLANIYOR"

Blinken, Rus güçlerinin giderek artan şekilde sivillere yönelik 'acımasız yöntemler' kullandığını belirterek, "Bizi endişelendiren şey savaşın daha da şiddetlenmesidir. Rusya'nın Ukrayna'nın elektrik, su ve doğalgaz şebekelerini hedef aldığını görüyoruz. Bu tarz yöntemleri daha fazla görebiliriz" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Rusya'da yönetimi değiştirmek suretiyle Ukrayna'nın işgaline son vermeye çalışmayacağını kaydeden Blinken, bunun kendilerinin işi olmadığını ancak Rus halkının kendi liderliğine karar verebileceği değerlendirmesinde bulundu.