BM Genel Kurulunda 30 Kasım'da düzenlenen oturumda, Filistin meselesi ve Orta Doğu'ya ilişkin 5 karar tasarısı kabul edildi.

"Filistin meselesinin barışçıl çözümü" başlıklı karar kapsamında, Genel Kurul, İsrail'in tüm iskan faaliyetlerine, topraklara el koymaya ve evleri yıkmaya son vermesi gerektiğini belirterek keyfi gözaltıları ve tutuklamaları da durdurması çağrısında bulunuldu.

Tasarı, 9'a karşı 153 oyla kabul edildi. Kanada, Macaristan, İsrail, Liberya, Marşal Adaları, Mikronezya, Nauru, Palau ve ABD tasarıya ret oyu verdi.

Genel Kurul oturumda kabul edilen "Golan Tepeleri" başlıklı karar ile de İsrail'in 1967'de işgal ettiği Golan Tepeleri'nde kendi kanunlarını uygulamasının, yasal bir hükmünün ve geçerliliğinin olmadığını belirtildi. İsrail'e ayrıca bu yöndeki 1981 tarihli kararını bozması çağrısı yapıldı.

Oturumda kabul edilen bir diğer karar tasarısında, Filistinlerin Hakları ile ilgili sekreterlikten, 2023'te faaliyetlerini "Nekbe"nin (Felaket) 75. yıl dönümünün anılmasına adaması talep edildi; bu faaliyetler arasında 15 Mayıs 2023'te bu konuda üst düzey bir etkinlik organize edilmesinin yer alması istendi.

Bu karara İsrail, ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere, Almanya, Avusturya, Danimarka, Yunanistan, Macaristan, İtalya ve Hollanda dahil 30 ülke karşı çıktı.

Genel Kurul, "Filistinlilerin Devredilemez Haklarının Uygulanması Komitesi" ve "Küresel İletişim Sekreterliği Filistin meselesi hakkında özel bilgi programı" başlıklı iki karar tasarını daha kabul etti.

Bahsi geçen kararlardan ikincisinde, Filistin ve ABD vatandaşı gazeteci Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesi kınandı; BM'nin eğitim programına "Şirin Ebu Akile Filistinli Muhabirler ve Gazeteciler Eğitim Programı" adını vermesinin memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

- "Nekbe" nedir?

Netanyahu, binlerce İsrailliyi silahlandırmaya hazırlanıyor Netanyahu, binlerce İsrailliyi silahlandırmaya hazırlanıyor

Filistinliler, 14 Mayıs 1948'de İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs'ı "Nekbe" (Felaket) olarak anıyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs, 1967'den bu yana İsrail işgali altında bulunuyor.