Böbreğini satıp iphone alan genç yatalak kaldı!

10 yıl önce iPhone alabilmek için bir böbreğini satan genç, böbrek yetmezliği nedeniyle ömür boyu yatağa mahkum kaldı. Aldığı parayla iPad 2 ve iPhone 4 satın alan gencin organlarını yasa dışı yollarla alan kişiler, 300 bin dolar tazminata mahkum oldu.

Yaşam 16.11.2020 - 16:16 16.11.2020 - 16:16

Wang Shangkun adlı Çinli adam, hayati öneme sahip organını karaborsada 3 bin 200 dolar karşılığında satmaya karar verdiğinde 17 yaşındaydı. Çin'in yoksul bir bölgesinde ailesiyle birlikte yaşayan genç, iPad 2 almak istemişti fakat bunu karşılayacak parası yoktu. Wang, bir gün internette organ avına çıkan birinden organını satması karşılığında 3 bin dolar ödeme yapacağını söyleyen bir mesaj aldı.

Yaşadıklarını China Network Television'a anlatan Wand, Hunan eyaletinde sağ böbreğini aldırmak için için yasa dışı bir ameliyat geçirdiğini söyledi. Ameliyat, yerel bir hastanede çalışan iki doktor tarafından gerçekleştirildi.

BİR BÖBREĞİN KARŞILIĞI iPAD 2 VE iPHONE 4

"İkinci bir böbreğe neden ihtiyacım var? Birisi yeterli" diye düşünen Wang, ameliyat sonrası aldığı parayla bir iPad 2 ve bir de iPhone 4 satın aldı. Wang yeni cihazlarıyla eve döndüğünde annesi durumdan şüphelenerek Wang'ı itiraf etmeye zorladı.

BBC'nin haberine göre annesi, "Oğlum eve bir tablet ve telefonla dönünce ona paranın nerden geldiğini sordum. En sonunda dayanamadı, her şey anlattı ve böbreğini sattığını söyledi. Bunu söylediği an dünyamız başımıza yıkıldı" dedi.

Yorumlar