Bora nedir? Bora hangi yönden eser?

Şiddetli ve soğuk rüzgarlardan olan bora rüzgarları, daha çok kış veya ilkbaharda kendini göstermektedir. Peki bora nedir? Bora hangi yönden eser? Bora nasıl oluşur? Bora nerelerde görülür?

Eğitim 23.09.2020 - 16:32 23.09.2020 - 16:32

Bora nedir? Bora hangi yönden eser? Bora nasıl oluşur? Bora nerelerde görülür?

BORA NEDİR? BORA HANGİ YÖNDE ESER?

Bora, Adriyatik denizi, Dalmaçya ve İstirya kıyılarına esen şiddetli, kuru ve soğuk bir rüzgardır. Orta ve Doğu Avrupa üzerinde bir yüksek basınç, Tiren denizi üzerinde bir alçak basınç teşekkül ettiğinde yahut Orta İtalya’dan Adriyatik’e geçen bir alçak basınç görüldüğünde meydana gelir.

Bu şartlar kendini daha çok kışın ve ilkbaharda gösterir. Kıyıya paralel bu dağlar ve yaylalardan gelen bu rüzgar, denize doğru ve vadilere göre estiğinden kanalize olur ve büyük şiddet kazanır. Bora estiği zaman bihassa İstirya kıyılarında şiddetli soğuk havalar hüküm sürer. Çünkü karla kaplı karst yaylarını geçmesi, bu

rüzgarın geldiği yerde sıcaklığın hızla düşmesinde neden olur.Bora’nın tesiri altında kalan kıyı bölgeleri ile bu rüzgarın tesiri görülmediği iç kesimler arasında 15 santigrat kadar bir sıcaklık farkının oluşması bu yüzdendir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@