Breaking Bad dizisinde uyuşturucu propagandası!

Dünyanın en çok izlenen dizilerinin başında gelen Breaking Bad'te uyuşturucu propagandası yapıldığı ortaya çıktı. Diziyi izleyenlerin neredeyse uyuşturucu üretiminin hakkındaki tüm detayları öğrendiklerini belirtti. Bunun üzerine dizi uluslararası kamuoyunun tepkisini çekmişti.

Aktüel 27.02.2020 - 13:28 27.02.2020 - 13:28

AMC kanalında 2008-2013 yılları arasında yayınlanan ve Walter White isimli bir kimya öğretmeninin öyküsününün anlatıldığı Breaking Bad dizisinde uyuşturucu propagandası yapıldığı ortaya çıktı.

TÜM DÜNYADA TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Söz konusu dizide methamfetaminin yapımı hakkında birçok bilgiye yer verildi. Uyuşturucu üretiminin neredeyse tüm dünyada yasak olmasına rağmen, aleni bir şekilde bir dizide uyuşturucu üretilmesine dair detayların yer alması tepkilere neden oldu.

UZMANLAR AİLELERİ UYARDI

Daha önce birçok kez gündeme gelen dizi hakkında uzmanlar kritik uyarılarda bulunmuştu. Ailelerin çoçuklarını bu diziden uzak tutmaları gerektiği yönünde yer alan çok sayıda açıklama yapılmıştı. 

BREAKİNG BAD'İN KONUSU

Dizide kimya öğretmeni olan karakterin daha sonra bazı nedenlerden dolayı para kazanmak için methamfetamin yapmaya karar vermesiyle başlayan bir macerayı kapsıyor. Bryan Cranston’ın canlandırdığı ve akciğer kanseri olduğunu öğrenen White, ölümünden sonra ailesinin geçimini sağlayabilmesi için kristal metamfetamin yapmaya başlıyor.

METAMFETAMİN NEDİR?

Uyarıcı ve halüsinasyon özelliği olan sentetik bir maddedir. Birçok uyarıcı gibi, 6-24 saat süren güçlü bir öfori; dolayısıyla bağımlılık yapma yeteneğine sahiptir. Yapı olarak amfetamine yakın psikoaktif bir maddedir.

DİZİYE ÖZENİP UYUŞTURUCU ÜRETTİLER

ABD'deki Henderson Eyalet Üniversitesi’nde görevli 45 yaşındaki Terry David Bateman ve 40 yaşındaki Bradley Allen Rowland’ın labaratuvarda uyuşturucu ürettiği öne sürülmüştü. Öğrencilerin şikayeti üzerine harekete geçen polis ekipleri, iki öğretim görevlisi hakkında ‘sentetik uyuşturucu imal etmek’ ve ‘uyuşturucu yapımı malzemeleri kullanmak’ suçlarından gözaltına alındı. 

HaberVakti

Yorumlar