1 Ocak 2023'te görevi devralacak Lula, en acil görevin açlığı bitirmek olduğunu söyledi, halkın iyi yaşamak ve yeniden umuda sahip olmak istediğini kaydetti. Lula, Amazon ormanlarındaki tahribata da son verileceğini vurguladı. Bu seçimi iyi ile kötünün savaşı olarak tanımlayan Bolsonaro, sonuçlara ilişkin henüz açıklama yapmadı.

Lula: Halk silah değil kitap istiyor

Lula, "Brezilya halkı yeniden umuda sahip olmak istiyor. Halk silah değil kitap istiyor. İyi yaşamak, iyi yemek, iş sahibi olmak ve eğitime erişmek istiyor" dedi.

Böylece görevdeki devlet başkanı Bolsonaro'nun bireysel silahlanma yanlısı politikalarına da çizgi çekmiş oldu.

Irkçılığı yenmek istediğini söyleyen Lula, beyaz, siyah ya da yerli halkların eşit hak ve imkanlara sahip olmasını hedeflediğini kaydetti.

Rusya ve ABD arasında takas: Kadın basketbolcu serbest kaldı Rusya ve ABD arasında takas: Kadın basketbolcu serbest kaldı

Lula, "İki Brezilya" olmadığını söyleyerek, "Biz tek bir halkız" dedi.

Lula, Amazon ormanlarında Bolsonaro döneminde artan ormansızlaşma ve tahribata da son verileceğini dile getirdi.

Seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla Lula destekçileri sokaklara akın etti. Zaferin kesinleşmesiyle sokaklara coşku hakim oldu.

Ülkenin sağcı lideri Jair Bolsonaro ise Luiz Inacio da Silva ile yarıştığı seçimlerin "iyilikle kötülük" arasında bir savaş olacağını söylüyordu.