BRICS Uluslararası Forumu Başkanı Purnima Anand, Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan'ın çok yakında BRICS'e( Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) katılabileceğini söyledi.

Başkan Erdoğan duyurdu! Kira fiyatlarına yeni düzenleme Başkan Erdoğan duyurdu! Kira fiyatlarına yeni düzenleme

İzvestiya gazetesine demeç veren Anand, 23-24 Temmuz'da video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen 14. BRICS Liderler Zirvesi'nde Rusya, Çin ve Hindistan'ın bu konuyu ele aldığını belirtti.

Anand, "Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan, katılım konusundaki ilgilerini gösterdi ve üyelik başvurusu yapmaya hazırlanıyor. Bunun güzel bir adım olduğunu düşünüyorum, zira genişleme her zaman olumlu algılanır, bu BRICS'in tüm dünyadaki nüfuzunu açık şekilde artıracaktır" dedi.

Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan'ın BRICS'e katılımının çok hızlı şekilde tamamlanacağını umduğunu kaydeden Anand, zira sürecin başladığının ve tüm mevcut üyelerin genişlemeye ilgi duyduğunun altını çizdi.

İran ve Arjantin, 14. BRICS Liderler Zirvesi'nde BRICS'e katılım için başvurduklarını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg şehrinde düzenlenen 10. BRICS Zirvesi'ne özel davetli liderlerden biri olarak katılmıştı. Erdoğan, bu zirvede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e BRICS üyeliğine ilgi duyduklarını söylemişti.

BRICS HANGİ ÜLKELERDEN OLUŞUYOR?

BRICS, İngilizce ülkelerin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir isimdir. Bu ülkeler Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dır.