banner5

28.03.2020, 20:00

“Bu da Geçer!“

Dervişin biri, uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra bir köye ulaşır. Karşısına çıkanlara kendisine yardım edecek, yemek ve yatak verecek biri olup olmadığını sorar. Köylüler kendilerinin de fakir olduklarını, evlerinin küçük olduğunu söyler ve Şakir diye birinin çiftliğini tarif edip oraya gitmesini tavsiye ederler.

Derviş yola koyulur, birkaç köylüye daha rastlar. Onların anlattıklarından Şakir'in, bölgenin en zengin kişilerinden biri olduğunu anlar. Bölgedeki ikinci zengin ise, Haddad adında başka bir çiftlik sahibidir.

Derviş, Şakir’in çiftliğine varır. Çok iyi karşılanır, iyi misafir edilir, yer-içer, dinlenir. Şakir de, ailesi de, hem misafirperver, hem de gönlü geniş insanlardır…

Yola koyulma zamanı gelip Derviş, Şakir’e teşekkür ederken:

– Böyle zengin olduğun için hep şükret, der. 

Şakir ise, şöyle cevap verir:

– Hiçbir şey olduğu gibi kalmaz. Bazen görünen, gerçeğin ta kendisi değildir, BU DA GEÇER!

Derviş, Şakir’in çiftliğinden ayrıldıktan sonra bu söz üzerine uzun uzun düşünür. Bir kaç yıl sonra dervişin yolu, yine aynı bölgeye düşer. Şakir’i hatırlar, uğramaya karar verir. Yolda rastladığı köylüler ile sohbet ederken Şakir'den söz eder.

"Haa o Şakir mi?!" der köylüler, “O iyice fakirledi, şimdi Haddad’ın yanında çalışıyor."

Derviş hemen Haddad’ın çiftliğine gider, Şakir’i bulur. Eski dostu yaşlanmıştır, üzerinde eski püskü giysiler vardır. Üç yıl önceki bir sel felaketinde bütün sığırları telef olmuş, evi yıkılmıştır. Toprakları da işlenemez hale geldiği için tek çare olarak selden hiç zarar görmemiş ve biraz daha zenginleşmiş olan Haddad’ın yanında çalışmak kalmıştır. Şakir ve ailesi üç yıldır Haddad’ın hizmetkarıdır.

Şakir, bu kez Derviş’i son derece mutevazi olan evinde misafir eder. Kıt kanaat yemeğini onunla paylaşır. Derviş, vedalaşırken, Şakir’e olup bitenlerden ötürü ne kadar üzgün olduğunu söyler ve Şakir’den şu cevabı alır:

– Üzülme! Unutma, BU DA GEÇER!

Derviş gezmeye devam eder ve yedi yıl sonra yolu yine o bölgeye düşer. Şaşkınlık içinde olup biteni öğrenir. Haddad birkaç yıl önce ölmüş, ailesi olmadığı içinde bütün varını yoğunu en sadık hizmetkarı ve eski dostu Şakir’e bırakmıştır. Şakir, Haddad’ın konağında oturmaktadır, kocaman arazileri ve binlerce sığırı ile yine yörenin en zengin insanıdır.

Derviş, eski dostunu iyi gördüğü için ne kadar sevindiğini söyler ve yine aynı cevabı alır:

– BU DA GEÇER

Bir zaman sonra Derviş, yine Şakir’i arar. Ona bir tepeyi işaret ederler. Tepede Şakir’in mezarı vardır ve taşında şu yazılıdır:

– BU DA GEÇER

Derviş, “ölümün nesi geçecek?” diye düşünür ve gider. Ertesi yıl Şakir’in mezarını ziyaret etmek için geri döner; ama ortada ne tepe vardır ne de mezar! Büyük bir sel gelmiş, tepeyi önüne katmış, Şakir’den geriye bir iz dahi kalmamıştır!

O aralar ülkenin sultanı, kendisi için çok değişik bir yüzük yapılmasını ister. Öyle bir yüzük ki, mutsuz olduğunda umudunu tazelesin, mutlu olduğunda ise kendisini mutluluğun tembelliğine kaptırmaması gerektiğini hatırlatsın…

Hiç kimse Sultanı tatmin edecek böyle bir yüzük yapamaz. Sultanın adamları da bilge Derviş’i bulup yardım isterler.

Derviş, Sultanın kuyumcusuna hitaben bir mektup yazıp verir. Kısa bir süre sonra yüzük Sultan’a sunulur. Sultan önce bir şey anlamaz, çünkü son derece sade bir yüzüktür bu. Sonra üzerindeki yazıya gözü takılır, biraz düşünür ve yüzüne büyük bir mutluluk ışığı yayılır.

Yüzüğün üzerinde BU DA GEÇER yazmaktadır!

B U    D A G E Ç E R !

. . .

Yorumlar (2)
Günel 11 ay önce
Ellerinize Sağlığ Hekayeni Güzel Anlatmısınız Hayatdan Aldığımız Yaralara Bakarağ Allaha Dua Ederek Söyleyirik BU DA GEÇER Allah Kerimdir Dostumu Kayıp Edende ANEM Üzgün Olduğum Vakt Söyleyirdi Çok Üzülme Allah Kerimdi Açıların Üzerine Çok Getme BU DA GEÇER Bu Sözü Hayatımızda Her Zaman Kulanırığ Dünya Matemde Söyleyirik BU DA GEÇER Tebi Virüs SAVAŞIDA Biteçek Ama Yerinde Açı Tarik Burakdı 2020~Çi İl Biz İnsanların BU DA GEÇER Sözünün Karşısında Açılar Var Bitip Tükenmeyen Açılı Anılar Var Biz İnsanlar BU DA GEÇER SÖZÜNÜN Karşısında Mutlu Bir Anı Yapmırığ Dünyamız ZERİF ÇİÇEK Gibi Biz İnsanlar Zerif Çiçeki Bele Koruyamırığ Virüs Savaşı Dünyanın Matemi Dünya Ağlayır Allah Gök Üzünden Bize Bakarak Yaramıza Melhem Bulana Kapı Açaçağ Ve İnsanlara Mesagı Dualar İbadetler Olaçağ Biz İnsanlar Bu Da Geçer Deyerek Umud Işığı Gözleyirik Bizim Işığımız Allah Bu Da Geçer
Yerer TEKİN 11 ay önce
İnşaAllah, buda geçer.
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Günün Karikatürü Tümü