Bu zulme artık bir son verilsin!

Genç yaşta evlilik mağduru Mahinur Bilmez, İstanbul Sözleşmesi gereğince hapse atılan nikahlı eşi için adalet istedi. Sosyal medyada paylaştığı videoyla vicdan sahibi yetkililere sesini duyurmaya çalışan genç kadın, İstanbul Sözleşmesi'nin  mağdurlarından sadece birisi.

SÖZLEŞME GEREĞİ YUVALARI DAĞITILDI

Hapisteki eşiyle 2011 senesinde kendi rızasıyla evlenmesine rağmen sözleşmenin kuralları gereği mutlu yuvaları 'hukuk' eliyle dağıtıldı.

9 sene önce eşiyle isteyerek evlendiğini söyleyen Mahinur Bilmez, aradan geçen 7 sene sonrasında eşine 'cinsel istismar' suçundan ceza geldiğini aktardı. Eşinin suçsuz yere 3 senedir hapis edildiğini ve haksız yere özgürlüğünün elinden alndığını söyleyen Bilmez, masum olan eşinin, bu suçu gerçekten işleyenlerle aynı koğuşlarda tutulduğunu belirtti.

Eşiyle 7 sene boyunca mutlu ve huzurlu bir biçimde yaşadıklarını, fakat 3 senedir evlerinin ve düzenlerinin dağıtıldığını söyleyen genç kadın, zor şartlara ve psikolojik sıkıntılara rağmen ayakta durmaya çabaladığını belirtti. Bilmez, hapisteki eşine bakmak zorunda olduğunu da belirtti.

İstanbul Sözleşmesi sayesinde kadınların hukuki hakların güvence altına alınacağının bir yalandan ibaret olduğunu ve bir başına bırakıldığını söyleyen Bilmez, öz eşinden kendisini koruduğunu iddia edenlere, kendisini dışarıdaki boozuk düşüncedeki insanlardan  koruyamadıklarını, ve bunun daha büyük bir sorun olduğunun da altını çizdi.

Eşinin cinsel istismar suçuyla cezalandırıldığı hatırlatan Bilmez, evliliklerinde eşinin kendisine bir kez bile kötü söz etmediğini de aktardı.

Haber Vakti

YORUM EKLE

banner5