Büreyde bin Husayb kimdir? Büreyde bin Husayb‘ın hayatı...

Büreyde bin Husayb kimdir? Büreyde bin Husayb nerede doğmuştur? Büreyde bin Husayb ne zaman doğmuştur? Büreyde bin Husayb nasıl Müslüman olmuştur? Büreyde bin Husayb hicret etmiştir? Büreyde bin Husayb nasıl evlenmiştir? Büreyde bin Husayb’ın cesareti, Büreyde bin Husayb‘ın hayatı, Büreyde bin Husayb’ın vefatı…

İslam 21.12.2019 - 16:04 21.12.2019 - 16:04

İşte, ” Büreyde bin Husayb kimdir? Büreyde bin Husayb nerede doğmuştur? Büreyde bin Husayb ne zaman doğmuştur? Büreyde bin Husayb nasıl Müslüman olmuştur? Büreyde bin Husayb hicret etmiştir? Büreyde bin Husayb nasıl evlenmiştir? Büreyde bin Husayb’ın cesareti, Büreyde bin Husayb‘ın hayatı, Büreyde bin Husayb’ın vefatı…” sorularının cevapları…

Hicret sırasında, Peygamberimizin gece yarısı gözleri önünde Mekke'den çıkıp Medine'ye doğru yola çıkması müşrikleri çileden çıkarmıştı. Ne yapıp etmeli, Peygamberimizle Hz. Ebû Bekir'i Medine'ye girmeden bulmalı, vücutlarını ortadan kaldırmalıydılar. Hemen harekete geçtiler, çeşitli yerlere dağılarak birkaç koldan aramaya koyuldular. Ayrica meseleyi kesinleştirmek için onları diri ve ya ölü getirene yüz deve vaad ettiler.

Bu haber o havâlide oturan hemen hemen bütün kabilelere ulaştı. Herkes Kureyş'in ortaya koyduğu bu mükâfatı almak istiyordu. İşte Büreyde bin Husayb da bu mükâfat avcılarından biriydi. Büreyde, Sehmoğolların reisiydi. Yanına seksen kadar adam alarak Peygamberimizi aramaya başladı. Nihâyet Amim mevkiinde onlar buldu. Peygamberimiz onların kendilerine doğru geldiğini gördü. Fakat hiç telaşlanmadı. Çünkü o bütün kalbiyle Allah'a tevekkül etmişti. Büreyde’ye, "Kimsin?" diye sordu. "Büreyde'yim" cevabını alınca, Hz. Ebû Bekir'e, "İçimiz serinledi ve düzeldi" buyurdu.

Sonra Büreyde'ye kimlerden olduğunu sordu. Büreyde, "Eslem Kabilesinden" cevabını verdi. Peygamberimiz "Eslem'in hangi kolundansın?" buyurdu. Büreyde, "Sehmoğullarından" cevabını verdi. Peygamberimiz her şeyi hayra yorardı. Büreyde'nin ismini, kabilesini, mensup olduğu kolu da hayra yordu. Kendilerine bir zarar vermeyeceklerini düşündü.

"Büreyde" serinlik, "Eslem" kurtuluş mânâlannı hatırlatıyordu. Büreyde, konuştuğu zâtın kim olduğunu bilmiyordu. Fakat onun metanetine, cesaretine ve konuşmasına hayran kalmıştı. Tanımak istedi, kim olduğunu sordu. Peygamberimiz, "Ben Abdulmuttalib'in oğlu Abdullah'ın oğlu Muhammedmed'im" cevabını verdi. Sonra da onu Müslüman olmaya davet etti. Büreyde'nin kalbinde iman meşalesi yanmaya, yüzü iman nuruyla aydınlanmaya başlamıştı. Hemen kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu. Yanındakiler de kendine tâbi oldular. Bu, Peygamberimizi öldürmek için gelip de iman nuruna kavuşanların ne ilki idi, ne de sonu.

Peygamber Efendimiz geceyi burada geçirdi. Sabahleyin Bireyde (r.a.) Peygamberimize gelerek, "Ya Resulallah, yanınızda bir bayrak olmadan Medine'ye girmeniz doğru olmaz" dedi. Sonra da sarığını çıkarıp mızrağının ucuna bağladı. Medine'ye girinceye kadar Peygamberimizin yanında taşıyarak yürüdü. Hz. Büreyde, bir müddet Medine'de kaldıktan sonra tekrar memleketine döndü.

Büreyde (r.a.) Hicretin altıncı senesinde Medine'ye hicret etti. Bu sebeple Bedir, Uhud ve Hendek savaşlarına katılamamışti. Hudeybiye Sulhüne iştirak etti. Rıdvan Biatında bulundu. Hayber'in ve Mekke'nin fethine katıldı. Daha sonra

Hz. Halid'in ve Hz. Ali'nin mâiyetinde bazı seriyyelerde bulundu. Peygamberimizle birlikte diğer bütün savaşlara iştirak etti. Büreyde (r.a.) fazilet sahibi bir Sahabi idi. Peygamberimize her hususta itaat ederdi. Resulullahın yanında onun ayrı bir yeri vardı. Peygamberimizin huzuruna teklifsizce girip çıkabilirdi.

Peygamberimizin vefâtına kadar Medine'de ikamet eden Hz. Büreyde, Resulullahın vefatından sonra diğer Sahabiler gibi Medine'den ayrıldı, Basra'ya yerleşti. Hz Büreyde, "Benim damarlarımda cihad kani akmaktadır. Hayatım at sırtında geçer" diyordu. Bu sebeple halifeler devrinde de fetih ordularında yerini aldı. Çok büyük kahramanlıklar gösterdi. Hicretin 63. senesinde vefât eden Hz. Büreyde, Peygamberimizden 164 tane hadis rivayet etti. Bu hadislerden ikisi şu meâldedir:

"Münâfiklara efendimiz demeyiniz. Çünkü onlar efendi olur, başkalarından üstün sayılırlarsa, Cenab-1 Hakkın gazabını celbetmiş olursunuz."

"Emânete hıyânet eden, kadını kocası aleyhine ve köleyi d efendisi aleyhine kışkırtan bizden değildir."

Yorumlar