Türk Deniz Kuvvetleri'nin en yüksek rütbesi olan Büyük amiral nedir? Büyük amiral apoleti nasıldır? Büyük amiral rütbesinin üstünde rütbe var mıdır? Büyük amiral rütbesini kazanan var mı?

Büyük amiral nedir? Büyük amiral apoleti nasıldır? Büyük amiral rütbesinin üstünde rütbe var mıdır? Büyük amiral rütbesini kazanan var mı?

Büyük amiral nedir?

Büyük amiral, bazı ülkelerde mareşalin deniz kuvvetlerindeki denk rütbesi olan donanma subaylarının en yüksek aşamasındaki amiraldir.

Büyük amiral, Türkiye'nin deniz kuvvetlerinde en yüksek askerî rütbe. NATO kodu OF-10`dur.

Kara Kuvvetlerindeki karşılığı Mareşal. Bu rütbe en yüksek askeri rütbe olmakla beraber diğer rütbelerden önemli bir farkı süre ile kazanılamamasıdır.

Bu rütbe savaşta üstün yararlılıkları görülen ve en az Oramiral ya da Orgeneral rütbesine sahip subaylara TBMM tarafından kanunla verilir.

Büyük amiral rütbesini kazanan var mı?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde büyük amirallik rütbesi hiç kazanılmamıştır. 

Osmanlı Devleti'nde büyük amiral rütbesi 1538 yılı Preveze Deniz Muharebesi'ndeki başarısından dolayı Osmanlı Kaptan-ı Deryalarından Barbaros Hayreddin Paşa'ya Kanuni Sultan Süleyman tarafından verilmiştir.

28 yıl sonra adalet sağlandı: DNA testi sayesinde tecavüzcüsü tutuklandı 28 yıl sonra adalet sağlandı: DNA testi sayesinde tecavüzcüsü tutuklandı

Büyük amiral apoleti nasıldır?

büyük amiral