Çalışan Gazeteciler Günü nedir? Basında "Dokuz Patron Olayı" nedir? 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü tarihçesi

Türk basın tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Çalışan Gazeteciler Günü araştırılıyor. Türkiye 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyor... 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününün tarihçesi ve ne zamandan beri kutlandığı merak konusu oldu. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedir? 10 Ocak Gazeteciler günü tarihçesi... İşte detaylar haberimizde

Tarih 10.01.2021 - 14:52 10.01.2021 - 14:52 Bülent Deniz

Sadece Türkiye'de kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü neden kutlanıyor? 1961-1971 yılları arasında "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ne demek?

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

Çalışan gazeteciler günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama gündür.

1961-1971 arasında "Çalışan gazeteciler bayramı" adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, " 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü" olarak değiştirilmiştir.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NE ZAMAN KABUL EDİLDİ?

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur.

Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu.

BASINDA "DOKUZ PATRON OLAYI" NEDİR?

Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır. “Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir.

Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971’de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@