Can Yayınları'ndan sansür! Balzac'ın İki Gelinin Hatıraları romanından 'Hz. Muhammed'in adı çıkarıldı!

Fransız yazar Balzac'ın İki Gelinin Hatıraları romanını basan Can Yayınları, Hz. Muhammed'in adının geçtiği kısmı sansürleyerek farklı bir şekilde okuyuculara sundu. Bunu fark eden dikkatli bir okuyucu, Can Yayınları'na tepki gösterdi.

Kültür-Sanat 01.03.2021 - 21:02 01.03.2021 - 21:02

1842 yılında yayınlanan Fransız yazar Honore de Balzac'a ait İki Gelinin Hatıraları romanına Can Yayınları'nın sansür uyguladığı tespit edildi. Söz konusu romanda 'Hz. Muhammed'in isminin geçtiği kısım değiştirilerek farklı bir şekilde okuyucuya sunuldu.

DİKKATLİ BİR OKUYUCU SANSÜRÜ FARKETTİ

Zeynep Merdan adlı bir okuyucu, Can Yayınları'nı bastırdığı 'İki Yeni Gelin'in Hatıraları' kitabında uygulanan sansürü sosyal medya hesabında ortaya koydu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 1991 yılında bastırdğı kitabın 137. sayfasındaki "Ne yapayım kardeşçiğim, aşk bana gelmiyordu; ben de Muhammed'in dağa gitmesi gibi aşka gittim." ifadeleri Can Yayınları'nın bastırdığı kitapta, ''Dağ sana gelmezse sen dağa git." olarak kullanıldığı görüldü. Sansürü ortaya çıkaran Merdan, ''Balzac'ın İki Gelinin Hatıraları romanında geçen "Muhammed" ifadesini neden sansürlediniz?'' ifadelerini kullanarak tepkisini gösterdi.

Romanın aslına bağlı kalınan MEB basımı 'İki Gelinin Hatıraları' kitabında geçen ifadeler:

Can Yayınları'nın söz konusu kitapta sansürlediği bölüm:

YAYINEVİ SAHİBİ ŞAŞKIN

Gelen tepkilere cevap veren Can Yayınları'nın sahibi Can Öz, ''Anladığım kadarıyla Ataç'ın asıl çevirisinde metin dediğiniz gibi, ve sonradan değiştirilmiş. Bu saçma değişiklik hangi yayınevindeki çeviride, hangi aşamada, kim tarafından yapılmış bilmiyorum ama olacak iş değil. Notu ilettim yayınevine. Fark edip yazdığınız için teşekkürler.'' ifadelerini kullandı. 

Habervakti

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@