Cebbar bin Sahr kimdir? Cebbar bin Sahr‘ın hayatı...

Cebbar bin Sahr kimdir? Cebbar bin Sahr nerede doğmuştur? Cebbar bin Sahr ne zaman doğmuştur? Cebbar bin Sahr nasıl Müslüman olmuştur? Cebbar bin Sahr nasıl hicret etmiştir? Cebbar bin Sahr nasıl evlenmiştir? Cebbar bin Sahr’ın cesareti, Cebbar bin Sahr‘ın hayatı, Cebbar bin Sahr’ın vefatı…

İslam 21.12.2019 - 17:40 21.12.2019 - 17:40 Bülent Deniz

İşte, "Cebbar bin Sahr kimdir? Cebbar bin Sahr nerede doğmuştur? Cebbar bin Sahr ne zaman doğmuştur? Cebbar bin Sahr nasıl Müslüman olmuştur? Cebbar bin Sahr nasıl hicret etmiştir? Cebbar bin Sahr nasıl evlenmiştir? Cebbar bin Sahr’ın cesareti, Cebbar bin Sahr‘ın hayatı, Cebbar bin Sahr’ın vefatı…" sorularının cevabı...

Hz. Cebbar Medineliydi. İkinci Akabe Bîatında bulundu. Başta Bedir olmak üzere Peygamberimizle birlikte bütün savaşlara iştirak etti. Hayber fethedildikten sonra Peygamberimiz kendisini Hayber vergisini toplamak üzere vazifelendirdi. Cebbar (r.a.) aynı vazifeyi Hz. Ebû Bekir ve Hz.

Ömer devirlerinde de yürüttü. Hz. Cebbar, Peygamberimize olan bağlılığıyla temâyüz etmişti. Resulullah bir şeyin yapılmasını istediğinde o hemen, "Ben yapayım" derdi. Bir yolculuk esnasında Peygamberimiz (a.s.m.), "Biriniz bizden evvel gitse de su kablarını doldursa" diye bir temennide bulundu. Hz. Cebbar hemen kalktı ve "Ben giderim ya Resulallah" dedi. Peygamberimiz onun bu bağlılığından memnun oldu. Bundan sonrasını Hz. Cebbar şöyle anlatıyor:

"Hemen kalkıp gittim. Suyu doldurdum. Fakat çok yorgundum. Daha fazla tahammül edemedim. Olduğum yerde uyuyakalmışım. Bir müddet sonra birinin Ey havuz sahibi' diye seslendiğini duydum. Bir de ne göreyim? Bu gelen zat Resulullah imiş. Hemen kalktım. Resulullah bana, 'Su kabını al da beni takip et' buyurdu. Birlikte abdest aldık, namaza durduk. Resulullah mübârek eliyle beni sağ tarafına getirdi. İkimiz birlikte namaz kıldık. Çok geçmeden diğer sahabiler de bize yetiştiler." Hz. Cebbar hicretin 30. yılında Hz. Osman devrinde vefât etti.

Allah ondan razı olsun.

Yorumlar
'Çocuk haczi ve genç evlilik sorununa karşı 4 maymunu oynamayın'
Arab News'İN makalesi gündem oldu! KKTC'yi 5 ülke tanımak üzere
Bahçeli'den flaş 'Lozan' çıkışı: "Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır"
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya' mesajı! "Kıyamete kadar eksik olmayacak"
ABD'de PCR testleri yıl sonundan itibaren kullanılmayacak!
Bakanlıktan 'bedelli askerlik'le ilgili iddialara cevap
İsrail'de, aşı karşıtları Başbakan Bennett'in evini bastı!
Adil Öksüz, Erdoğan'a yapılması planlanan suikast girişimini Gülen'e onaylatmış
47 yıl sonra ilk cuma namazı! Kapalı Maraş'ta tarihi anlar...
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@