Çekirge sürüsü İran'dan sonra Türkiye'ye gelecekti! Ne oldu? Neden gelmediler?

Milat Gazetesi yazarı Nurettin Şimşek'in sosyal medya hesabından paylaştığı bir açıklamaya göre Arap basınında "Çekirge istilası İran-Irak sınırından Türkiye'ye girecekken aniden geri dönüyor.' tartışmasının yapıldığını iddia etti. Peki durum böyle miydi? Çekirgelerin rotası nasıldı? Ne oldu?

Dosya 15.03.2020 - 01:45 15.03.2020 - 01:45 Bülent Deniz

Afrika'yı ve Orta Doğu'yu etkisi altına alan çöl çekirgelerinin Türkiye'yi teğet geçmesi Arap basınının gündemine girdiği iddia edildi.

ARAP BASININDA NE SÖYLENDİ?

Afrika'yı talan eden  ve sayılarının milyarlarca olduğu söylenen çöl çekirgelerinin Türkiye'ye doğru geldiği öne sürülmüştü. Söz konusu çöl sürüsü Afrika ve Asya'yadan sonra İran ve Irak'ta görülmüştü. Milat Gazetesi yazarı Nurettin Şimşek ve birçok sosyal medya hesabından "Çekirge istilası İran Irak sınırından Türkiye'ye girecekken aniden geri dönüyor.' bunun nasıl olduğu tartışıldığı şeklinde paylaşımlar yapıldı. Ancak iddiaları teyit edecek herhangi bir kaynağa ve somut bilgiye rastlanmadı.

ÇÖL ÇEKİRGELERİN EN BÜYÜK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Normal çekirgelerden farklı olarak çöl çekirgeleri daha hızlı adapte olma ve uzun yol kat edebilme becerilerine sahip bu çekirgeler korkunç zararlara yol açabiliyor.

DÜNYA GIDA VE TARIM ÖRGÜTÜ: TÜRKİYE RİSK TAŞIMIYOR

Dünya Gıda ve Tarım Örgütü'nün yayınladığı haritaya göre Türkiye risk içeren ülkeler arasında yer almadığı görüldü. Haritaya göre yeşil bölgeler risk barındırmıyor. Sarı bölgeler hafif risk alanlarını ifade ederken, turuncu bölgeler çekirgelerin ürünler için tehdit oluşturduğu ve önlem alınması gereken bölgeleri gösteriyor. Ayrıca çöl çekirgelerin tükettiği besinlerin Türkiye'de yetişmediğinden dolayı Türkiye'ye gelme riskinin olmadığı belirtildi. Yine BBC’de yer alan 10 Mart 2020 tarihli başka bir haberde de, çöl çekirgelerinin Haziran ayında daha da tehlikeli olabileceği ifade ediliyor. National Geographic’de yer alan haberde istilalarının, sıcak geçen aylar ve küresel iklim değişikliğiyle bağlantılı olduğunu açıkladı.

Habervakti

Yorumlar (1)
Arab News'İN makalesi gündem oldu! KKTC'yi 5 ülke tanımak üzere
Bahçeli'den flaş 'Lozan' çıkışı: "Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır"
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya' mesajı! "Kıyamete kadar eksik olmayacak"
ABD'de PCR testleri yıl sonundan itibaren kullanılmayacak!
Bakanlıktan 'bedelli askerlik'le ilgili iddialara cevap
İsrail'de, aşı karşıtları Başbakan Bennett'in evini bastı!
Adil Öksüz, Erdoğan'a yapılması planlanan suikast girişimini Gülen'e onaylatmış
47 yıl sonra ilk cuma namazı! Kapalı Maraş'ta tarihi anlar...
Gün oldu devran döndü! Mustafa Özer'den Ruşen Çakır'a gönderme...
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@