Teknolojide kur ve vergi fiyatlarının artışı vatandaşları ucuz ürüne ulaşmak için harekete geçirdi. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre yeni yıldan itibaren harçlar, cezalara ve bazı vergilerin artışını belirleyen yeniden değerleme oranı yüzde 122,93 oldu. Böylelikle, yurt dışından getirilen telefonların kayıt edilmesi için alınan IMEI kayıt ücretine de aynı oranda zam gelecek.

Harç fiyaatları yükseldi

2022 yılı Ocak ayından itibaren yurt dışından gelen telefonlar için IMEI harcı 2 bin 6 TL’den 2 bin 732 TL’ye çıkmıştı. Geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete'de yayımlanan bilgilere göre, 2023 yılında bu fiyatın artış oranı yüzde 122,39 olarak hesaplanarak 6 bin 91 TL’ye yükselecek.

Sınır kapılarına akın ettiler

ABD basını Türkiye'yi yazdı: Yüzlerce yıllık birikmiş basınç açığa çıktı ABD basını Türkiye'yi yazdı: Yüzlerce yıllık birikmiş basınç açığa çıktı

Yurt dışından telefon almak isteyen veya zamdan etkilenmek istemeyen vatandaşlar, elindeki telefonu kaydetmek ve yurda giriş-çıkış yapmak için sınır kapılarına akın etti. Gürcistan ile Türkiye arasında kimlikle giriş yapılabilmesiyle, Sarp Gümrük Kapısı’na daha çok pasaportu olmayan vatandaşların akın ettiği görüldü.