Cezaevinde TRT Haber'e konuşan Selahattin Demirtaş seçim tahminini açıkladı

Demokrasi tarihinde ilk kez cezaevinde olan bir cumhurbaşkanı adayı TRT Haber aracılığı ile seçim konuşmasını yaptı. 2016 yılından beri cezaevinde olan HDP eski Eşbaşkanı ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, 10 dakikalık seçim konuşmasında seçim tahminini açıkladı.

Siyaset 18.06.2018 - 11:00 18.06.2018 - 11:00 Bülent Deniz
2016 yılından bu yana cezaevinde bulunan HDP eski Eşbalkanı Selahattin Demirtaş, 24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine aday oldu. Demokrasi tarihinde ilk kez TRT Haber'de, tutuklu bulunan bir siyasi aday için propaganda konuşması yapıldı. 10 dakika süren konuşmada Selahattin Demirtaş, tutuklu yargılanmasını ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini eleştirdi.

"SANDIĞA GİDİN"
Hapis süreci ile ilgili açıklamarda bulunan Demirtaş, önümüzdeki seçimlerin halkın iradesi açısından çok önemli olduğuna dikkat çekerek vatandaşa "Mutlaka sandığa gidip oyunuzu kullanın" dedi. Demirtaş, 24 Haziran'dan sonra ikinci tur oylama olacağını söyleyerek AK Part'nin Meclis'te muhalefet olacağını iddia etti ve ekledi: "Millet İttifakı genişleyerek demokrasi ittifakına dönüşmeli. Biz buna açık olacağız."

ÇEKİMLER CEZAEVİNDE YAPILDI
Demirtaş avukatı aracılığıyla Adalet Bakanlığı'ndan, propaganda konuşması çekimlerinin tutuklu bulunduğu cezaevinde yapılmasını istedi ve Yüksek Seçim Kuruluna da (YSK) bu kapsamda bir dilekçe yolladı. YSK da Demirtaş'ın propaganda konuşmasının çekimlerinin cezaevinde yapılmasına karar verdi.

KANUNA GÖRE PROPAGANDA KONUŞMASI
298 sayılı Kanun'un 52. maddesi uyarınca, cumhurbaşkanı seçiminde radyo ve televizyonda propaganda yapacak cumhurbaşkanı adaylarına, ilk gün 10, son gün 10 dakikayı geçmemek üzere iki defa kendilerini tanıtan, programlarını ve yapacakları işleri anlatan konuşma hakkı veriliyor.

Cumhurbaşkanı adayları, propaganda sürelerinin yarısını aşmamak üzere propagandalarını görüntülü olarak da verebiliyor. Görüntülü propagandalar TRT dışında hazırlatılıyor. Bu propagandalarda suç teşkil edecek görüntülere yer verilmiyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@