CHP yine AYM yolunda

Turizm Teşvik Kanunu Meclis’ten onay aldı. Türkiye'nin demokratik gelişimine yönelik çıkan kanunları anında AYM'ye taşımasıyla bilinen CHP, yine şaşırtmadı ve AYM'nin yolunu tuttu.

Siyaset 14.09.2021 - 16:04 14.09.2021 - 20:26

Meclis’te geçtiğimiz Temmuz ayında kabul edilen ve 26 maddeden oluşan Turizm Teşvik Kanunu’na CHP’nin itirazları sürüyor. Turizm Teşvik Kanunu’ndaki maddeleri ve yetkilendirmeleri beğenmediklerini söyleyen CHP yetkilileri, orman yangınlarında imar izni verileceği gibi iddialar ortaya attılar.

Kanunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yetkilerinin arttırıldığını dile getiren CHP’liler, Anayasa Mahkemesi’nin yolunu tuttular. AYM önüne gelen CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay 26 maddeden 15’ine itiraz ettiklerini ve yeniden düzenlenmesini istediklerini ifade ederek AYM önünde şu ifadelere yer verdi.

"7334 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu ve bazı kanunlarda düzenleme yapılması hakkındaki kanun 26 madde. Biz bunun 15 maddesini Yüksek Mahkeme'ye bugün taşıdık. Bu kanunda turizmi teşvik yok. Ormanları, kıyıları, meraları tek adama devir var. Yerel yönetimlerin yetkilerini, saraya devretme var. Biz bunun için buradayız." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@