TÜİK'in bugün açıkladığı enflasyon rakamlarına CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "TÜİK’in her çarpıttığı veri halkımıza yoksulluk olarak geri dönüyor" sözleriyle tepki gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu, temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi temmuzda yüzde 2,37 artarken, yıllık bazda 79,60 yüzde oldu.

TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamına CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, tepki gösterdi ve “TÜİK enflasyonu yüzde 80’inin altında kendince başarmış oldu. Zamlar metre metre ilerlerken ne yazık ki manipülasyon kurumu TÜİK enflasyonu ise milim milim ilerliyor" dedi.

'TÜİK'in çarpıttığı veriler yoksulluk olarak dönüyor'

Bakan Varank'tan muhalefete 'OSB' ayarı! Öncesi ve sonrası fotoğrafları... Bakan Varank'tan muhalefete 'OSB' ayarı! Öncesi ve sonrası fotoğrafları...

"TÜİK’in her çarpıttığı veri halkımıza yoksulluk olarak geri dönüyor" diyen Ağbaba, ENAG'ın enflasyonda yıllık artışı yüzde 176 olarak açıklarken, TÜİK'in ise yıllık enflasyon artışını yüzde 79,60 olarak açıkladığını anımsattı ve "Halkın enflasyonu ile TÜİK enflasyonu arasında fark 96,4 puan" dedi.

'Halkın sofrasına yansıyacak'

Üretici enflasyonunda yıllık artışın yüzde 144,61 olduğunu belirten Ağbaba, "Üretici enflasyonu ile Tüketici enflasyonu arasındaki fark 65 puan ile tarihi zirvede. TÜİK istediği kadar verileri karartmaya devam etsin bu farkın halkın sofrasına yansımasını engelleyemeyecektir" diye konuştu.

Durulan TÜİK'in rakamları

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz pazartesi günü ‘Fiyatlar durulmaya başladı’ sözlerini hatırlatan Ağbaba, şunları söyledi:

"Durulan çarşıdaki, pazardaki, marketteki fiyatlar değil, TÜİK’in rakamlarıdır. Bu başarı her ekonomiste nasip olmaz. Erdoğan ‘Ekonominin sorumlusu benim’ demişti. Bu yüzden her türlü sansüre rağmen açıklanan yüzde 79,60’lık yani yüzde 80’lik enflasyon bir Erdoğan başarısıdır. Faiz sebep enflasyon neticedir dedi, 2021 Eylül ayında yüzde 19,58 olan enflasyonu yüzde 80’e çıkararak son 24 yılın rekorunu bir kez daha kırdı. Enflasyonu böyle şaha kaldırmak her Babayiğit’in harcı değildir. Türkiye’yi; Zimbabve, Venezüella, Lübnan, Suriye ve Sudan ile birlikte dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip ilk 6 ülke içine sokmakta bir Erdoğan başarısıdır.”