Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik, İstanbul’da Bakırköy Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri tarafından gerçekleştirilen 25 bin liralık tabela vergisi baskını nedeniyle 50 milyon dolar zarar edildiğini ifade etti.

Fuar alanında gazetecilere açıklamalarda bulunan Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik, olayın yaşandığı gün karşılarında 15-20 kişilik üniformalı zabıta gördüklerini, içeride birçok yatırımcı bulunduğunu ifade ettiğini belirtti.

Çelik, zabıtaların hoyrat tavırlarının yabancı alıcılar tarafından garipsendiğini, zabıtaları polis sandıklarını ve yaptıkları işin illegal bir oluşum olduğunu düşünerek fuarı terk ettiklerini belirtti.

YABANCILAR, ZABITALARI POLİS SANDILAR

Asıl zararın ülke ekonomisine, Türkiye ihracatına verildiğini söyleyen Çelik, Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı 100 firmanın 12'sinin fuara katıldığını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

"Ortalama 50-60 milyon dolarlık bir hacim bekliyorduk. Gerçekleşen ticaret bir milyon lirayı bulmadı. Yabancı yatırımcılar zabıta baskınını polis sanınca bizim de burada kurduğumuz yapının illegal bir oluşum olduğunu düşününce, ne kadar anlatmak istesek de anlamadılar, anlayamadılar. Yani düşünün ki böylesine uluslararası bir fuar yapıyorsunuz, 46 ülkeden insan geliyor. Ama Bakırköy semt pazarında gezer gibi bir üniformalı telsizli kolluk kuvveti, zabıta ordusu ellerinde metrelerle stantların boyunu ölçüyorlar. Firmaların markalarına bakıyorlar. dolayısıyla biz en başında daha açılışını yapamadan organizasyonu dağıtmak zorunda kaldık, istemeden de olsa. Yabancı alıcıların pek çoğu gitti, 33 kişi kaldı sadece."

"25 BİN LİRALIK VERGİ İÇİN 50 MİLYON DOLARI SABOTE ETTİLER"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na: Attığınız bir adım var mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na: Attığınız bir adım var mı?

Ticaret yapmadan firmaların fuar alanını boşalttığını, milyonlarca liralık makinelerin tıra geri yüklendiğini anlatan Çelik,"Bütün bunların neden yapıldığını az önce öğrendim. Ne biliyor musunuz? 25 bin liralık tabela vergisi almak için buradaki en az elli 50 milyon dolarlık ihracatı sabote ettiler. Adeta baskın şeklinde gerçekleşen o olayın arkasından başta 4 ülkenin ticari heyeti olmak üzere yaptığımız işi illegal bir durum ve gelenleri de kolluk kuvveti olarak polis sanarak salonu terk ettiler. Ne için? Şu ana kadar şifahi olarak ifade ettikleri ortalama 25 bin lira için, en az 50 milyon dolarlık ihracattan olduk" diye konuştu.

Bakırköy Belediyesi'nin kanundaki açıklardan yararlanarak eline aldığı güçle iki sivil kişinin yapabileceği denetimi, 15-20 kişilik üniformalı zabıta ekipleriyle yaptığını kaydeden Çelik, kendilerinin ve katılımcı firmaların zararının karşılanması için suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

"ÖRNEK BELEDİYENİZ BU MU?"

Hollanda, Almanya, Güney Afrika, Amerika ve okyanus ötesinden gelenlere zabıtanın ölçü almak için bunu yaptığını izah edemeyeceklerini belirten Erhan Çelik, ülke imajının zedelendiğini kaydetti.

Üniformalı telsizli bir ordunun buraya gelmesinin sebebinin ne olacağını günlerdir düşündüğünü belirten Çelik, "Bunu önce Bakırköy Belediye Başkanı'na sormak lazım. Sonra da CHP lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na sormak lazım. Eski bir gazeteci olarak biliyorum, hala gündemi takip ediyorum. Kılıçdaroğlu, Bakırköy Belediyesi'ni örnek belediye olarak göstermişti. Kendisine sosyal medya hesaplarımdan da aynı soruyu rica beklentisiyle cevaplaması için sordum. Örnek belediyeniz bu mu?" ifadelerini kullandı.