CHP'li Gülizar Biçer Karaca'dan FETÖ ve PKK'dan ihraç edilenlere geri dönüş vaadi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca KHK'dan kamudan ihraç edilenlerin aileleriyle buluştu. Skandal ifadeler kullanan CHP'li Karaca, KHK'lıların dosyalarını yeniden inceleyeceklerini söyledi. KHK için zulüm ifadesini kullanan Karaca, "Tüm akademisyenlerimizi görevlerine iade edeceğiz" şeklinde konuştu.

Siyaset 11.07.2021 - 19:29 11.07.2021 - 19:29 Bülent Deniz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kamudan ihraç edilen ve haklarında kesinleşmiş yargı hükmü bulunan kişilerin dosyalarının yeniden ele alacaklarını, söz konusu kişilerin adil, eşit ve bağımsız bir yargı önünde tekrar yargılanacağını savundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, "KHK Mağdurları ile buluşuyoruz" programı kapsamında KHK'lılarla bir araya geldi.

Gülizar Biçer Karaca, "Hakkında kesinleşmiş yargı hükmü dahi olsa KHK ile ihraç edilen, mahkumiyet ve beraat ne olursa olsun tamamının dosyasını yeniden ele alacağız" dedi.

Gülizar Biçer Karaca şunları söyledi:

"Biz öncelikle KHK zulmüne son vereceğiz. Bu 20 Temmuz sivil darbesinin devam ettiği bu süreçte hukuksuzca, adaletsizce işinden edilen, KHK zulmüyle sivil ölüme terk edilen anlayışa mutlaka son vereceğiz."

"Ardından hakkında hiçbir soruşturma açılmamış olan, beraat alan, takipsizlik alan ve Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlaline uğradığı bu ülkenin en üst merci Anayasa Mahkemesi tarafından karar verilmiş olan tüm akademisyenlerimizi görevlerine iade edeceğiz."

"ADİL, EŞİT VE BAĞIMSIZ BİR YARGI ÖNÜNDE TEKRAR YARGILANACAK"

"Ardından hakkında kesinleşmiş yargı hükmü dahi olsa KHK ile ihraç edilen, mahkumiyet ve beraat ne olursa olsun tamamının dosyasını yeniden ele alacağız. Adil, eşit ve bağımsız bir yargı önünde tekrar yargılanarak gerçekten suçlu olan varsa elbette hukuk nazarında gereken cezayı alacak. Ama biz biliyoruz ki ve yaptığımız toplantılarda da gördük ki, artık adil bir yargılamadan ve Anayasal güvence altındaki adil yargılanma hakkında söz edemeyeceğimiz süreç işledi."

.

Yorumlar (2)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@