CHP'li vekil, partisine verdi veriştirdi!

Muharrem İnce'nin Beştepe'ye gidip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğü iddialarının ardından, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve 26. Dönem Milletvekili Haluk Pekşen de bir takım açıklamalarda bulundu. Pekşen, parti tabanının partiden uzaklaştırıldığını belirterek, "örgütü göreve davet ediyorum" şeklinde konuştu.

Siyaset 28.11.2019 - 17:06 28.11.2019 - 17:06

CHP Parti Meclisi Üyesi Haluk Pekşen, parti tüzüğünün değişmediği sürece CHP tabanının partiye hakim olamayacağını ifade etti. CHP'li Haluk Pekşen, partisinin tüzüğünü eleştirerek, "Çağdaş bir partide böyle bir tüzük olmaz" dedi.

"Cumhuriyet Halk Partisi'nin asıl sorunu partinin tüzüğüdür. Partinin bu tüzükle örgütü kucaklaması, saldırılara karşı kararlı bir duruş sergilemesi ve kurumsal bir kimlik ortaya koyması çok zor. Cumhuriyet Halk Partisi şu anda örgütün elinden alınmış bir partidir. Cumhuriyet Halk Partisi'nin derhal yapacağı ilk iş bir tüzük değişikliği ile partinin yeniden örgüte iade edilmesidir. CHP Örgütü bu gün, İl Genel Meclis Üyesi seçemiyor, Belediye Meclis Üyesi seçemiyor, Belediye Başkanı seçemiyor, milletvekili seçemiyor. Ama örgüt orada duruyor, asıl sorun bu. CHP örgütü tekrar partisine hakim olabilmeli. Örgütle bütünleşmediğimiz sürece, bu sıkıntılar her zaman yaşanacak.

Partinin kurumsal kimliği partinin bireysel kimliğine hakim olmalıdır. Bireysel yerine kurumsal kimlik öne çıkarıldığında Atatürk'ün kurduğu günden beri kuruluş amacıyla örtüşen bir parti haline gelir. Kuruluş amacıyla örtüşmediği sürece bireysel davranışlarla parti politikası oluşmaz. Partinin uzun vadeli politikalar yapması içinde kurumsal kimliğine geri dönmesi gerekir. Bu tüzükle Cumhuriyet Halk Partisi'nin daha fazla yol alması mümkün değildir.

Yani bu günkü parlamenter yapı bu tüzüğün eseridir. Çok büyük tartışmalar başladı ve bu tüzük kaldığı sürece, parti içindeki ciddi tartışmalar kurultaya kadar giderek büyüyecek. Bu görüntü Cumhuriyet Halk Partisi'ne yakışmıyor. Çağdaş bir partide böyle bir tüzük olmaz. Bunu tüzük diye kabullenecek bir Cumhuriyet Halk Partili görmüyorum. Bu tüzüğü hazmetmek mümkün değil, bu tüzüğe karşı örgütü de göreve davet ediyorum. İlk iş derhal bu tüzükten kurtulmaktır. Saldırılar hep olacak. (...)"

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@