CIA, Süleymani'nin burnunun dibine kadar girmiş

İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin nerede olduğu bilgisini İsrail ve Amerika istihbaratıyla paylaşan CIA ajanının fotoğrafları yayınlandı.

Dünya 12.06.2020 - 17:05 12.06.2020 - 17:05

Kasım Süleymani, 3 Ocak tarihinde Amerika’nın düzenlediği insansız hava araçlı bir saldırı neticesinde öldürülmüştü. Süleymani, İran dini lideri Hamaney’e en yakın isimlerden biri, İran’ın Orta Doğu’daki operasyonlarını yöneten kişi ve İran Cumhuriyet Muhafızları’nın en seçkin birliği olarak bilinen Kudüs Gücü’nün komutanıydı.

İran, Ocak ayından bu yana Süleymani istihbaratının ABD'nin eline nasıl geçtiğini araştırıyordu. Hafta içinde, Süleymani’nin yerini İsrail ve Amerika istihbaratıyla paylaşan kişinin ismi iddiaya göre Mahmud Musavi-Mecd idi.

Kısa süre içinde idam edilmesi beklenen Musavi Mecd'in ilk fotoğrafları ise İran medyası Mizan Haber Ajansı tarafından yayınlandı.

İDAM CEZASI VERİLDİ

Süleymani’nin yeri hakkında Amerika ve İsrail istihbarat birimlerine bilgi vermekle suçlanan Mahmud Musavi-Mecd isimli kişi hakkında mahkeme idam cezası kararı verdi.

Mahkeme Sözcüsü Gulamhüseyin İsmaili, devlet televizyonu tarafından yayınlanan basın açıklamasında “CIA ve Mossad’ın casuslarından biri olan Mahmud Musavi Mecd idam cezasına çarptırıldı. O şehit Süleymani’nin nerede olduğu bilgisini düşmanlarımıza verdi” diye konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@