Çiftçi, kayalıkların altında bir delik gördü şimdi bütün dünya bu keşfi konuşuyor!

Yaklaşık 40 katlık bir gökdelen uzunluğunda ve hem ormanın hem de nehrin yanıbaşında.

Gündem 21.04.2020 - 00:25 21.04.2020 - 00:25

Vietnam’daki Son Doong Mağarası dünyanın en büyük mağarası. Keşfediler keşfedilmez turistlerin ilgi odağı oldu ve herkes buraya akın ediyor. Mağaranın içerisini inceledikten sonra doğanın güzelliğine bir kez daha hayran kalacaksınız.

Mağara, başkent Hanoi’den 450 kilometre uzaklıkta, Phon Nhake Bang Doğal Yaşam Parkı’nın içerisinde yer alıyor.

Son Goong, ‘Dağı ve nehiri olan mağara’ anlamına geliyor Vietnam dilinde. Mağaranın oluşumunun 2 ila 5 milyon yıl öncesine sahip bir geçmişinin olduğuna inanılıyor. Ancak uzun bir süre mağaradan kimsenin haberi yokmuş. İlk kez 1991 yılında yakınlarda yaşayan bir çiftçi tarafından keşfedilmiş. Resmi kayıtlara göre ise 2009 yılında Birleşik Krallık arkeoloji uzmanları tarafından keşfedilmiş.

Mağaranın genişliği yaklaşık olarak 146 kilometre.

Mağaranın kendi ekosistemi var. Yaban hayatı, yağmur ormanları, göller, plajları ve bir nehri de buna dahil.

Şimdiye kadar bulunan tarihi mağaraların hepsinde heykel, duvar resimleri vb. gibi kalıntılar bulunurken bu mağarada hiçbir tarihi kalıntıya rastlanmadı.

Turistler, mağaraya ilk kez 2013’te ayak bastılar.

Rehberler, turistlere hizmet vermeye başladı. Mağarada yapılacak tur 7 gün sürüyor ve turun bedeli yaklaşık 7.000 TL. Tura, 5 gecelik kamp da dahil.

Doruktan damlayan su damlaları, kumların üzerinde bir kalker oluşturmuş. Bunun da katkısıyla Son Doong’da eşsiz inciler yer alıyor.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@