Çin aşısının yan etkileri var mı?

Çin aşısının Faz 3 çalışmaları kapsamında gönüllülere 2. dozun uygulandığı Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde herhangi bir yan etkiye rastlanmadığı ifade edildi. Çalışmalarla alakalı bilgi aktaran Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akan, "650 civarında bir gönüllü alacağız. Özellikle sağlık çalışanlarından, hekimlerden çok fazla talep var" dedi.

Gündem 12.12.2020 - 16:17 12.12.2020 - 16:17

Türkiye’de Çin menşeili aşının Faz 3 çalışmalarının devam ettiği merkezlerden biri olan Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde gönüllüler üzerinde aşının ikinci dozu uygulanmaya başlandı. Şehirde başta sağlık çalışanları olmak üzere gönüllüler aşırı ilgi gösteriyor. Aşının ikinci dozunun uygulandığı gönüllüler ilk dozun uygulanmasının ardından geçen sürede herhangi bir yan etkinin görülmediğini aktardı. Çin aşısının Faz 3 çalışmaları ile alakalı bazı açıklamalarda bulunan Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akan, ilkk olarak sağlık çalışanları olmak üzere gönüllülerin Çin aşısına karşı fazla ilgi gösterdiğini söyledi. Sıla Akan, aşı yapılan gönüllülerde herhangi bir yan etkinin ortaya çıkmadığına dikkat çekti.

“650 CİVARINDA BİR GÖNÜLLÜ ALACAĞIZ"

Faz 3 klinik çalışmalarının sağlık çalışanları ağırlıklı olarak yürütüldüğünü aktaran Sıla Akan, “Kocaeli Üniversitesi’nde biz hem Alman Biontech hem de Çin aşısının faz üç çalışmalarını yürütüyoruz. Alman aşısının bizdeki faz-3 çalışmaları tamamlandı. Şu an Çin aşısının faz çalışmaları devam ediyor. Çalışmalarımız tamamıyla gönüllülük esasına dayanıyor. Çin aşısında ikinci doza geçtik. Bu bir inaktif aşı. Çok fazla gönüllümüz var. 650 kişiye yakın gönüllü alacağız. Özellikle hekimlerden, sağlık çalışanlarından çok fazla talep var. Çünkü bu aşının önleyebilir hale gelmesi bizim için umut. Özellikle en çok sağlık çalışanları etkilendiği için gönüllüleri yapıyoruz. Enfeksiyon hastalıklarında aşı enfeksiyonu durdurmak için, tamamen yok etmek için elimizdeki en büyük kuvvettir. O yüzden aşı çalışmaları tamamen uygun çalışmalarla yapılıyor. Bunlar her şeyi ile belirtilmiş çalışmalardır. Bu çalışmalar birçok merkezden de denetimden geçiyor. Biz Çin aşısı ile ilgili denetimden de geçtik. Bu çalışmalar bilimsel olarak sürdürüldüğü için güven kaçınılmaz” dedi.

“SALGININ DURMASI İÇİN AŞIYA İHTİYAÇ VAR"

Aşı çalışmalarının kendilerini heyecanlandırdığını belirten Sıla Akan, “Böyle bir çalışmanın burada olması bizi oldukça heyecanlandırıyor. Bizim salgını durdurabilmemizin başka türlü mümkün değil. Tedaviyle, korunma ile bunlar devam edecek. Ama salgının durması için aşıya ihtiyaç var. Bu kadar çeşit aşının kullanılabilir hale gelmesi dünyadaki salgını durdurmak için çok önemli olacaktır” diye konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@