Çin dünyanın en güçlü lazerini üretiyor! Tam on bin kat daha güçlü...

Şanghay'daki bir araştırma ekibi, gezegendeki en güçlü lazeri inşa etmelerine olanak tanıyan teknolojik bir atılım gerçekleştirdi.

Bilim, Teknoloji 11.08.2021 - 00:21 11.08.2021 - 00:30

Projede yer alan bir bilim adamı Salı günü South China Morning Post'a verdiği demeçte, "Sıçrama yaklaşık iki yıl içinde 100 petawatt'lık bir atış yapabilecekleri anlamına geliyor.

Bu tek darbe dünyadaki tüm elektrik şebekelerinin toplamından 10.000 kat daha güçlü olacaktır. İnanılmaz derecede kısa ama yoğun ışık parlamasında, insanlar ilk kez malzemelerin yoktan geldiğine tanık olacaklar." dedi.

Sanghay Optik ve İnce Mekanik Enstitüsü ile Aşırı Işık İstasyonu (SEL) projesinin bir üyesi olan Liu Jun, bir lazer ışınının gücünü arttırmanın kolay olmadığını söyledi.

Çok yüksek bir enerji girişi, kristaller, lensler ve aynalar gibi optik bileşenlere zarar verebilir.

Yanık sorununu ortadan kaldırmak için bilim adamları, giriş ışınını geniş bir renk yelpazesine kıracak ve her renkli ışına donanımın tolere edebileceği nispeten küçük bir enerji miktarı pompalayacaklar. Sonra onları, gücü çarpıcı biçimde arttırılmış tek bir ışına sıkıştıracaklar.

Mayıs ayında Optics Express dergisinde yayınlanan 19 sayfalık bir makalede, Liu ve meslektaşları, sıkıştırma prosedürünü adımlara bölen ve enerji yoğunluğunu kompresör için güvenli bir seviyeye indirirken radikal bir şekilde azaltacağını söyledikleri yüksek güçlü bir lazer tasarımı önerdiler. 

Liu'ya göre, bu atılım Şanghay'da yapım aşamasında olan SEL tesisine ivme kazandırdı.

Koreatimes

100 milyon dolarlık proje, başlangıçta hedef güç çıkışına ulaşmak için dört bağımsız lazer ışını kullanmayı planlıyordu. Ancak yeni teknoloji ile bir ışın yeterli olacağı keşfedildi.

Liu, bunun kırınım ızgaraları gibi bazı büyük, kritik bileşenlerin sayısını azaltacağını ve projenin maliyetini azaltacağını söyledi.

"Işınlar ne kadar az olursa, cihaz o kadar basit olur. Cihaz ne kadar basitse, o kadar kolay kurulabilir ve çalıştırılabilir. Lazer darbelerinin kalitesi ve kararlılığı da artacaktır" diye ekledi.

Birçok fizikçi, 2023'te tamamlandığında, SEL tesisinin yeni bir fiziksel keşifler dünyasına bir portal açabileceğine inanıyor.

Lazer ışını eninde sonunda son derece kısa darbelerle ateşlenecek olsa da - Dünya'da bir karartma riski olmadan uzmanlar, bilim adamlarının şimdilik sadece Dünya'da var olan yeni fiziksel fenomenleri görmelerine izin vermek için kısa bir an için uzay-zamanı parçalayacağına inanıyorlar.

Örneğin Einstein'ın ünlü E=mc2 denklemi, az miktarda maddenin muazzam miktarda enerjiye dönüştürülebileceğini açıklar. Atom bombası bunu kanıtladı. Ancak bunun nasıl - veya tam tersi şekilde - çalışıp çalışmadığını kimse göstermedi.

Son derece güçlü lazer ışını, bir vakumda son derece küçük bir noktaya odaklandığında, fiziksel teorinin öngörüsüne göre, bir atom altı parçacığı maviden fırlayabilir. SEL bunu gerçekleştirmek için tasarlandı.

Ancak tesisin kullanımı fizikçilerin merakını gidermekle sınırlı kalmayacak. Yeni malzemeler ve ilaçlardan nükleer füzyon enerjisine kadar çok çeşitli alanlarda araştırmalara da yardımcı olacak.

Pekin'deki Çin Bilimler Akademisi Fizik Enstitüsü'nden bir lazer bilimcisi, yeni Şanghay lazer tesisinin Çin'in yüksek güçlü lazer yarışındaki lider konumunu güçlendireceğini söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@