Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ülkesinin Ukrayna krizini tarafları arasında olmadığını ve Batılı ülkelerin, Rusya'yı hedef alan yaptırımlarından etkilenmek istemediğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, İspanyol mevkidaşı Jose Manuel Albares ile Ukrayna konulu telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Vang, görüşmede, "Çin krize taraf değil, yaptırımlardan daha az etkilenmek istiyor" ifadelerini kullandı.

Pekin'in ilkesel olarak tek taraflı yaptırımları reddettiğine vurgu yapan Vang, ülkesinin meşru haklarını ve çıkarlarını koruma hakkına sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Forbes'un ilginç iddiası gündeme oturdu: Türkiye hava üstünlüğünü Yunanistan'a verir! Forbes'un ilginç iddiası gündeme oturdu: Türkiye hava üstünlüğünü Yunanistan'a verir!

Rusya'nın Ukrayna'ya dönük harekatını değerlendiren Çinli diplomat, durumun Avrupa'daki güvenlik çelişkilerinin yıllar içinde birikmesinin ve yoğunlaşmasının bir neticesi olduğuna işaret etti.

İspanya Dışişleri Bakanı Albares ise, görüşmeye dair Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Çinli meslektaşım Vang Yi ile Ukrayna'daki savaşın sonuçları ve bunu sona erdirmenin yolları hakkında konuştum" dedi.

Daha önce ABD yönetimi,Çin'in şu ana kadar Rusya'ya yönelik yaptırımlara uyduğunu gördüklerini, ancak 'yaptırımlara uyulmaması halinde bunun ABD'yi misilleme adımlar atmaya götürebileceği' tehdidinde bulunmuştu.