Çocuk İstismarcılarına Ağırlaştırılmış Müebbet Geliyor

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, çocuk istismarı suçunu işleyenler için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası uygulanacağını söyledi.

Siyaset 28.02.2018 - 14:20 28.02.2018 - 14:20
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Ağırlaştırılmış müebbet düşünüyoruz"

Akdağ, "Böyle kötü bir fiili işlemiş sonra da yavrumuzun hayatına kıymış birisi için doğrusu ağırlaştırılmış müebbet düşünüyoruz." bilgisini verdi.

Çocuk istismarı düzenlemesine ilişkin MHP ve CHP'yi ziyaret edeceğini açıklayan Recep Akdağ, "Elbette oy birliğiyle geçmesi arayışı içindeyiz, zaten bu diyaloğu onun için kuruyoruz. Esneklik dediğimiz konu da bir husustan taviz vermek anlamında değil, en doğruyu bulmak anlamında elbette esnek olmalısınız." dedi.

Akdağ, Çocuk İzlem Merkezleri'nin yaygınlaştırılacağını belirterek, "Sağlık Bakanlığımız, Çocuk İzlem Merkezlerinin (ÇİM) 2018'de toplam etki alanının, nüfusun yüzde 78'ine ulaşmasını hedeflemişti. Şöyle bir karar aldık; nüfusun yüzde 100'üne ulaşacak. Bütün illerimizde ÇİM'leri yaygınlaştıracağız." değerlendirmesinde bulundu.

"28 Şubat inançlara saygının yok edilmeye çalışıldığı bir dönemdi"

Akdağ, "28 Şubat; hoşgörünün, çoğulculuğun, insan haklarının ve inançlara saygının yok edilmeye çalışıldığı bir dönemdi." dedi.

Salih Müslüm'ün serbest bırakılması

Salih Müslüm'ün serbest bırakılması ile ilgili olarak da Akdağ, "Bu, terör suçlusu. Bunu Türkiye'ye vermek gerekir. Bu husustaki hukuki süreci ısrarla takip edeceğiz. Çekya'dan ve diğer ülkelerden de buna benzer suçluların iadesini talep ettiğimiz zaman uluslararası hukuka ve kendileriyle anlaşmamıza uygun biçimde bize iadelerini bekliyoruz. Aksi çifte standart olur, aksi samimiyetsizlik olur." şeklinde konuştu.

"Hem Fırat Kalkanı bölgesinde hem İdlib bölgesinde belli alanlar oluşturduk"

Başbakan Yardımcısı Akdağ, "Aslında bizim beklentimiz ve öngörümüz bu harekatın (Zeytin Dalı Harekatı) başarılı olmasından sonra diğer taraftan bu tarafa bir sığınmacı göçünün değil, tam tersine Türkiye'den Suriye'ye bir geçişin olacağıdır." dedi.

Suriye'den olası sığınmacı göçüne dair Akdağ, "Doğrusu çok ciddi bir göç dalgasıyla ilgili ön işaret yok. Ama bu hususta tecrübeli olduğumuz için olabilecekmiş gibi de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Hem Fırat Kalkanı bölgesinde hem İdlib bölgesinde belli alanlar oluşturduk. 200 bine yakın hareketliliği buralarda yönetebilecek durumdayız." ifadelerini kullandı.

AA/TRT HaberYorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@