banner29

Uvala nedir? Özellikleri nelerdir?

Bir karstik aşınım şekli olan uvala nedir? Uvalanın özellikleri nedir? Uvala nasıl oluşur? Uvala nerelerde görülür? Karstik şekiller nelerdir? Dış kuvvet nedir?

Coğrafya 14.10.2020, 12:59
Uvala nedir? Özellikleri nelerdir?

Uvala nedir? Uvalanın özellikleri nedir? Uvala nasıl oluşur? Uvala nerelerde görülür? Karstik şekiller nelerdir? Dış kuvvet nedir?

UVALA NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Dolinden daha geniş karstik çukur genişleyip, derinleşen dolinlerin birleşmesiyle oluşan, dolinlerden daha büyük çukurluklardır.

Uvaların düzensiz şekle sahip olması ve tabanlarındaki erimeden geriye kalan kalker çıkıntıları dolinlerden kolayca ayırtedilmesini sağlar.

Karstik arazilerde daha geniş olan çukurluklarına verilmiş bir addır. Dilimiz de kayak, kimi yerde de tava ) kelimesi bu terimi çoğunca karşılamaktadır. (Koyak). Karstik arazilerde görülen dolınlerin birleşmesi ile oluşan tekne şeklindeki oyuk. Genişleyip, derinleşen dolinlerin birleşmesiyle oluşan, dolinlerden daha büyük çukurluklardır. Uvaların düzensiz şekle sahip olması ve tabanlarındaki erimeden geriye kalan kalker çıkıntıları dolinlerden kolayca ayırtedilmesini sağlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?