Çok çalışmanın değil, mantıklı çalışmanın başarı getireceğini gösteren kısa bir hikaye

İki oduncudan birinin çok çalışıp daha az odun kestiğini diğerinin daha az çalışıp daha çok odun kestiğini gösteren kısa bir hikaye...

Aktüel 30.01.2020 - 00:32 30.01.2020 - 00:32 Bülent Deniz

İki oduncu arkadaş bir ormanda ağaç kesiyorlarmış. Adamlardan biri sabahları erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş.

Öyle ki bir ağaç devrilirken hemen diğerine geçiyormuş. Gün boyu dinlenmediği gibi öğle yemeği için bile kendine zaman ayırmıyormuş.

Üstelik akşamları da arkadaşından daha geç bir saatte paydos ediyormuş. Diğer adam ise kendini paralamadan makul bir tempoyla çalışıyormuş; arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında eve dönüyormuş.

On gün boyunca bu şekilde çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar.

Bir de ne görsünler! Az çalışan adam arkadaşından çok daha fazla ağaç kesmiş. Bu duruma canı çok sıkılan arkadaşı öfkeyle sormuş: “Bu nasıl olabilir?

Ben senden daha çok çalıştım. Biliyorsun, senden önce işe başladım, senden sonra paydos ettim. Ama sen daha fazla ağaç kestin.

Bu işin sırrı ne?

Diğer adam yüzünde tebessümle arkadaşına cevap vermiş: “Sen durmadan çalışırken, ben arada bir dinlenip baltamı biliyordum. Keskin baltayla, daha az çabayla daha çok ağaç kesilir. Keşke sen de baltanı bilemek için biraz zaman ayırsaydın.” “Kendimize zaman ayırmak, hedeflerimiz doğrultusunda kendimizi geliştirmek, baltamızı bilemektir. Kendimizi tanımak ve zayıf bulduğumuz yanlarımızı geliştirmek için çaba göstermektir. Bu çaba karakterimizin, zihnimizin ve ruhumuzun güçlenmesi için öncelikli bir koşuldur. Eğer hayatta başarılı olmak istiyorsak, baltamızı bilemek için kendimize zaman ayırmayı ihmal etmemeliyiz.”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@