Cübbeli Ahmet ve İsmail Saymaz buluşmasında tansiyon yükseldi!

Tecrübeli gazeteci Erdoğan Aktaş, İsmail Saymaz ve Ahmet Mahmut Ünlü, Eşit Ağırlık programında karşı karşıya geldi.

Gündem 25.08.2019 - 00:41 25.08.2019 - 00:41

İsmail Saymaz'ın tarikatlar için, "Tarikat değil holding, başlarındakiler CEO, müritleri de müşteridir" sözleri üzerine başlayan tartışmalarla ilgili Ahmet Mahmut Ünlü ve İsmail Saymaz canlı yayında karşı karşıya geldi. Saymaz'ın "Vuslat Derneği nedense onun reklamının yapıldığı televizyon kanalına(Lalegül TV) 120 bin lira reklam parası ödüyor" sözleriyle ilgili Ahmet Mahmut Ünlü, "Bize reklam verenin yaptığı yanlışlığının bize bir bağı olur mu? Ben Bunları Murat Ağırel'in Halk TV'deki programında anlattım. Bu program böyle devam etmez, ben müsaade isteyeyim. Şekerim fırladı. Murat Ağırel'in dosyalarını almış gelmiş, her hafta Halk TV'de konuşuyor bunları. Murat Ağırel'in papağanı bu" dedi. Daha sonra reklam arasına giren programa devam edildi.

Programda ayrıca Cübbeli Ahmet Hoca'ya 23 Haziran seçimi öncesinde "Binali Yıldırım'a ben kaybettirdim' diyen, kimi kazandırdığını söylemiş oluyor ve haram işliyor. İmamoğlu'na oy verenlere haramı, helali anlatsak ne yazar, anlatmasak ne yazar" sözleri de soruldu. Cübbeli bu soruya, "Nereden biliyorsam, o zaman yanlış yorumlamışım. İman, inanıp inanmamakla ilgilidir bir partiye oy verildi diye kafir olunmaz" dedi.

"BEN ŞEYH DEĞİLİM"

Cübbeli Ahmet Hoca : Ben kendimden mesulüm. Ben şeyh değilim. Tarikat lideri değilim, müritlerim yok. Kendim mürit olmaya uğraşıyorum. Ayaklar baş olmuş. Böyle bir zamandayız. Benim dinleyici ve izleyicilerim var. 12 yaşında cami kürsüsüne çıktım, 28 Şubat'a kadar. Hakkımda yasak kararı çıkınca çeşitli toplantılarda kürsüye çıktım. Benim bir cemaatim yok. Hiçbir din adamının konuşmadığı konularda konuşarak öne çıktık

Kitaplarım var, çıkardığım dergim var. Teliflerden gelen bir gelirim var. Babam zengindi, 28 Şubat’ta iflas etti. Benim şirketim de yok holdingim de yok.

 İsmail Saymaz: 1980 ve sonrasında demokratik alanı en çok tarikatlar istismar etmiştir. Sarıklı, cübbeli karşımızda duranlar şirket ve holding sahibidir. O yüzden yığınla okulları ve hastaneleri var. O yüzden onlar CEO'dur. Ahmet Bey, ben şeyh değilim diyor. Ama Ahmet Bey bir cemaatin mürididir. Her ne kadar durumu hafife alsa da Hoca Ahmet Yesevi Derneği'nin onursal başkanıdır. Organik olmasa da bağlı olduğu Vuslat Derneği'ne yakındır. Aynı zamanda bir televizyon yöneticisidir. İsmail Ağa cemaatinden yavaş yavaş kopan bir cemaatin önderidir.

Cübbeli Ahmet Hoca : Olmayanı söylemesin. Olanı söylesin. Televizyon benim değil ki. Mülk benim değil ki. Bu dernek benim değil ki.

İsmail Saymaz: Ahmet bey bu değirmenin suyu nereden geliyor? Neden evinizde çalışanların parasını Hay-Der ödüyor.

Cübbeli Ahmet Hoca: Bir tek Habeşistan'a gittim. Orada bir kurs ve yurt açtılar. Hay-Der'de benin hoca arkadaşlarım var. Bazı kitaplarımın bağışını yaptım oraya. Bana çalışanlar Tuana Basın Yayın'dan sigortalılar. Benim kitap teliflerim gelirlerim karşılığında sigortaları ödeniyor.

İsmail Saymaz: Vuslat Derneği nedense onun reklamının yapıldığı televizyon kanalına 120 bin lira reklam parası ödüyor.

Cübbeli Ahmet Hoca: Zaten çıktı TÜRKSAT'ın parası. Nasıl geçindiriyorsun televizyonu demiştin ya. Sanki gizli örgütmüş gibi konuşuyorsun. Bunlar zaten bilinen şeyler. Ben sohbetten hiç para almam.

İsmail Saymaz: Televizyonda program başına 40 bin lira reklam parası ödüyorlar. İlgim yok dediği Vuslat Derneği yılda 1. 4 milyon para veriyor Ahmet Bey'in televizyonuna. Sizden aldığı yardım, zekat, kumbara ve kurban paralarıyla. Ben diyorum ki sen CEO'sun.

"Bu program böyle devam etmez, ben müsaade isteyeyim"

Cübbeli Ahmet Hoca: Babamın bana bıraktığı yerleri satarak 15 sene önce Acar Kent'ten bir yer aldım. Hay-Der yokken aldığım bir yeri Hay-Der'e bağladın. Bize reklam verenin yaptığı yanlışlığının bize bir bağı olur mu? Ben Bunları Murat Ağırel'in Halk TV'deki programında anlattım. Bu program böyle devam etmez, ben müsaade isteyeyim. Şekerim fırladı. Murat Ağırel'in dosyalarını almış gelmiş, her hafta Halk TV'de konuşuyor bunları. Murat Ağırel'in papağanı bu.

İsmail Saymaz: 2016 yılında Bağcılar'da bir şirket kuruldu. Başaranlar Gayrimenkul şirketinin 3 kurucusu var. Bu üç isim de Vuslat Derneği'nin yönetiminde ve bu şirket Ahmet Bey'in televizyonuna para aktarmıştır.

Cübbeli Ahmet Hoca: Elinde suç unsuru olan bir belge varsa emniyete, savcılığa verirsin. Adamların şirketinden bana ne. Benim zimmetime bir vakıf veya dernekten para geçirildiğine dair elinde bir belge yok.

Cübbeli Ahmet Hoca: Cemaatler toplanıyor dağılıyor. Ben de 28 Şubat'tan önce 100 kişi topladım. Vatanına bağlı ve hukuka bağlı olduktan sonra sorun yok. FETÖ zaten tarikat değil, bambaşka bir yapı. Bunu 18 yaşında bulmuşlar, beni kim bulmuş. Öl dese ölüyorlar. Bazı tarikatlarda da maddi de ırza yönelik sorunlar var.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@