Cumartesi ne zaman tam gün tatil oldu? Cumartesi ne zaman yarım gün tatil oldu?

Günümüzde haftalık tatil sayısı iki gün olarak belirlendi ama bu bir dönem tek iken bir dönem de bir buçuk gün olarak belirlenmişti. Cumartesi ne zaman yarım gün tatil oldu? Cumartesi ne zaman yarım gün tatil oldu?

Dosya 02.06.2019 - 00:03 02.06.2019 - 00:03 Bülent Deniz

Cumartesi ne zaman tam gün tatil ilan edildi? Cumartesi ne zaman yarım gün tatil ilan edildi? İşte  merak edilen soruların cevabı...

ÖNCE YARIM GÜN SONRA TAM GÜN

1935'ten önce haftalık tatil günü sadece cuma günüydü. 27 Mayıs 1935 tarihinde 2739 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun oy birliğiyle kabul edilerek, haftalık tatil günü olan cuma tatili pazara alındı. Altı maddeden oluşan kanuna göre hafta tatili otuz beş saatten az olmamak kaydıyla cumartesi saat 13.00'ten itibaren başlamasına karar verildi. Böylece cumartesi günü de yarım gün tatil edilmiş oldu. Hafta tatili uygulaması bu şekliyle 1974 yılına kadar devam etti. Resmî kurumların cumartesi yarım gün çalışmasının faydalı olmadığı kanaatiyle bu tarihte yeni bir düzenlemeye gidildi. Haftalık çalışma süresi 39 saatten 40 saate çıkarıldı. Cumartesi ve pazar günlerinin de tam gün olarak tatil edilmesine karar verildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@