Cumhur İttifakı'nda son ana kadar aday değiştirilebilecek!

Cumhur İttifakı'nda yeni formüle göre seçimler yaklaşırken bazı adaylarda değişiklik yapılabileceği belirtildi.

Siyaset 30.11.2018 - 12:30 30.11.2018 - 12:30 Bülent Deniz

Yeni Şafak'tan Nur Banu Aras'ın haberine göre, yeniden masaya oturulan Cumhur İttifakı'nda yolların ayrı çizildiği dönemde partilerin açıkladığı adaylara işbirliği sürecinde rötuş yapılması gündemde. AK Parti ve MHP arasında işleyen ittifak çalışmalarında bazı illerde aday değiştirme formülü söz konusu olabilecek.

AK Parti ile MHP, 31 Mart yerel seçimleri için ittifak çalışmalarını AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz yürütüyor. İki parti çalışmasına devam ederken, ittifakın soğumaya alındığı dönemde hem AK Parti hem de MHP bazı il ve ilçelerde adayını açıkladı. İttifakla beraber adayı açıklanan illerde nasıl bir yol izleneceği de değerlendiriliyor.

Bu çerçevede ittifak sağlanacak iller masaya yatırılıyor. İki isim çalışmasında CHP-İYİ Parti başta olmak üzere muhalefet cephesinin kapalı kapılar ardında HDP ile yapılacak iş birliğini de göz önünde bulunduruyor. Görüşmelerin seyrine göre iki partide de bazı adaylarda değişikliğe gidilebileceği belirtiliyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kesinleşen aday listesini açıklamasına kadar değişiklik yapma imkanının olduğu vurgulanıyor.

Bir diğer formül ise adayların birbirleri lehine çekilmesi. 31 Mart'a yaklaştıkça seçim bölgesi ve seçmenin nabzına göre bir adayın diğer aday lehine çekilmesinin de mümkün olabileceği kaydediliyor. Bu formüller Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli'ye sunulacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@