Cumhurbaşkanı Erdoğan: Doğu Guta'da Öldürülenler Asker mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günlerdir Doğu Guta'da gerçekleştirilen vahşete hiçbir ülkenin ciddi bir şekilde tepki göstermediğini söyledi.

Siyaset 25.02.2018 - 08:48 25.02.2018 - 08:48 Bülent Deniz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Osmaniye 6. Olağan İl Kongresi'ne katıldı. Erdoğan, burada gerçekleştirdiği konuşmasında, Suriye'nin Doğu Guta bölgesinde yaşananlara dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Günlerdir Doğu Guta'da devam eden vahşete şöyle ciddi tepki gösteren bir ülke gördünüz mü, duydunuz mu? 'Sivil sivil sivil' diyorlar. Peki, kardeşim Doğu Guta'da öldürülenler ney, asker mi?" dedi.

"Suriye'de bir milyon kardeşimiz devlet terörünün kurbanı oldu"

Erdoğan, konuşmasında bölgenin son derece meşakkatli günlerden geçtiğine dikkati çekti.

"Suriye'den Irak'a, Yemen'den Libya'ya, Filistin'e kadar tarihi kardeşlik bağlarımızın olduğu birçok ülke istikrarsızlık içinde kıvranıyor. Coğrafyamızda minarelerden yükselen o davudi ezan seslerinin yerini anaların yüreklerimizi dağlayan feryatları aldı."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Halep, Musul ve Şam gibi İslam medeniyetinin asırlık şaheserleriyle ilmek ilmek dokunmuş olan şehirlerin çoğunun enkaz yığınına döndüğünü vurguladı.

"İşte Afrin bunlardan bir tanesi. Kütüphanelerimiz yağmalandı, camilerimiz bombalandı, kadim mirasımız vahşice talan edildi. Sadece komşumuz Suriye'de tüm dünyanın gözü önünde bir milyon kardeşimiz devlet terörünün kurbanı oldu. Hala 'Esed ile bir araya gelelim' diyen zavallılar var. 'Esed ile bu işi toparlayalım' diyen zavallılar var. Yahu bir milyon vatandaşını katleden böyle bir katille siz neyi düzelteceksiniz, neyi ayağa kaldıracaksınız?"

"Bir milyon kişi bu konvansiyonel silahlarla öldürüldü"

Erdoğan, "Kimyasal silah kullananlara gereğini yapalım." diyen dünya güçlerine de cevap verdi.

"Arkadaş, kimyasal silah kullanırken bin kişi, bin 500 kişi ölüyor. Peki, konvansiyonel silah kullanmayı bir kenara niye atıyorsun? Bu bir milyon, bu konvansiyonel silahlarla öldürüldü, varil bombalarıyla öldürüldü, tanklarla, toplarla öldürüldü. Bir milyon. Önemli olan sebep midir, yoksa netice midir? Sen neticeye bak. Konvansiyonel silahla öldürüldüğü zaman meşru, kimyasal silahlarla öldürüldüğü zaman gayrimeşru. Böyle sapıklık olur mu?"

"Bu kanlı planlarının önündeki en büyük engel yine Türkiye"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, bölgede gerçekleştirilen rant ve çıkar kavgasına en büyük engelin  geçmişte olduğu gibi bugün de Türkiye olduğunu söyledi.

"Şu gerçeğe her gün yeniden şahit oluyoruz, tıpkı bir asır önce olduğu gibi bölgemiz yeniden belli güçlerin rant ve çıkar kavgasına kurban edilmek isteniyor. Petrol kokusu almış emperyalistler, bunlar tarafından coğrafyamızın sınırları kan ve yeniden gözyaşlarıyla çizilmeye çalışılıyor ancak bu kanlı planlarının önündeki en büyük engel yüz yıl öncesinde olduğu gibi yine Türkiye."

"Afrin'de bugüne kadar 1951 terörist etkisiz hale getirildi"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin'de bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısının 1951'e ulaştığını bildirdi.

Erdoğan "Bizler, şehitlerin emanetlerine gözümüz gibi bakacak, bu vatanı ite kopuğa kesinlikle teslim etmeyeceğiz. Şehitlerimizin kanlarını döken alçaklardan, işledikleri cinayetlerin hesabını tek tek soracağız. Son terörist imha edilene kadar terörle mücadelemizi içeride ve dışarıda kararlılıkla sürdüreceğiz." dedi.

"Türkiye'nin menfaatini gözetmeyen hiçbir projenin uygulanma şansı yok"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Türkiye'nin rızasını, menfaatini, endişesini ve taleplerini gözetmeyen hiçbir projenin, bölgede uygulama şansı olmadığını belirtti.

"Ölümüne ölümüne gideceğiz. Hiç bunun çaresi yok. Hele hele çevremizde, ülkemizin bekasına halel getirecek, vatandaşlarımızın can güvenliğini hiçe sayacak bir adımın atılmasına kesinlikle izin vermeyiz, vermeyeceğiz."

"Kime ağlarlarsa ağlasınlar onlara hak ettikleri dersi vereceğiz"

Erdoğan, "Adı sanı, kimliği ne olursa olsun hiç kimsenin teröristlere kalkan olmasına göz yummayacak, rıza göstermeyeceğiz. Güya teröristlere yardım için yola çıkan konvoylara yönelik operasyonlarımız, bu konudaki tavrımızı açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Bundan sonraki benzer teşebbüslere verecek cevabımız da yine bu minvalde olacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün, yayınladıkları videolarla Türkiye Cumhuriyeti devletine ders vermek için geldiklerini söyleyenlerin, bugün ülkelerine paçavralara sarılı tabutlarla döndüklerini vurguladı.

"Daha bir ay öncesine kadar bize ve devletimize meydan okuyanlar bakıyorsunuz bugün Batılı efendilerine ağlamaya, 'Bizi kurtarın' diye yalvarmaya başladılar. Hiç beyhude uğraşmasınlar, kime ağlarlarsa ağlasınlar, kime yalvarırlarsa yalvarsınlar, onlara hak ettikleri dersi vereceğiz."

"Bu ittifakla birlikte Türkiye yeni bir dönemin tohumlarını atıyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdi bir ittifakın temellerini attıklarını ve ilgili teklifin Meclise gönderildiğini söyledi. Bununla birlikte 2019'un kendileri için bir ittifak yılı olacağına işaret etti.

"Temennim şudur; ya Rab, bu birlikteliğimizi daim eyle. Bu birlikteliğimizi inşallah güçlenerek ülkemizin geleceğine taşımaya vesile eyle. O malum çevreler, bu ittifakın ne olduğunu da iyi görsünler, iyi anlasınlar. İnşallah bu ittifakla birlikte Türkiye yeni bir dönemin tohumlarını atıyor."

"Çok daha büyük bir sinerjiyi elde edeceğiz"

Erdoğan, kapı kapı dolaşarak bu ülke ve millete yaptıkları hizmetleri ve projeleri anlatacaklarını ifade ederek şöyle devam etti:

"Ülke genelinde, başta Sayın Bahçeli olmak üzere, bu ittifakla birlikte güçlenerek çıktığımız bu yolda, hamdolsun çok daha büyük bir sinerjiyi elde edeceğiz. Bu sinerji, siyasette inşallah ülkemizde bir örnek olacaktır. İlk olacağı gibi de ülkemizin geleceğine yönelik yeni temellerin atılmasına vesile olacaktır."

"Sayın Bahçeli ismiyle müsemma bir şekilde devlet adamı gibi hareket etmiştir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Başbakı Devlet Bahçeli'ye sergilediği milli duruş için bir kez de kendi memleketi Osmaniye'den teşekkürlerini iletti.

"Yerli ve milli olanlarla emperyalist efendilerine gönüllü hizmetkarlık yapanlar, kendilerinden ayrışıveriyor. Maalesef Türkiye'de vatan yansa ateşinde ısınacak kadar yüreği kararmış, gözü dönmüş, asalak bir kesim de var. Bunu da bilmemiz lazım. MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli'ye bu süreçte sergilediği milli duruş için bir kez de kendi memleketi Osmaniye'den teşekkür ediyorum. 15 Temmuz darbe girişimi başta olmak üzere, terörle mücadeleden yurt dışı operasyonlara kadar milletimizin ve devletimizin bekasını ilgilendiren her konuda kendisi ismiyle müsemma bir şekilde devlet adamı gibi hareket etmiştir."  

“Sefer görev emri çıktığı anda önce ben, sonra da millet beraber yürüyeceğiz”

Osmaniye'deki kongre öncesi kapıda halka hitap ederek "Komuta kademesinde, yaptığımız müzakerelerde millet gelsin dendiği anda, sefer görev emri çıktığı anda, önce ben sonra da millet beraber yürüyeceğiz." şeklinde konuşan Erdoğan, askerin JÖH'leri ile PÖH'leri ile, tüm komandoları ile üzerine düşen görevi harfiyen uyguladığını söyledi.

Erdoğan konuşmasında, dağları delerek betonlarla, çimentolarla tüneller açan teröristlere yardım edenlere seslendi.

"İnlerine girdik mi? Neler yapmışlar. O dağları delmişler. O dağlara o çimentolar o betonlar nereden gelmiş? Bunları biliyoruz. Telefon görüşmelerinde kendilerine söyleyeceğim. Bunlara bu tünelleri siz yaptırdınız ve bu tünellerle oralarda yaşam imkanlarını hazırladınız. Kalkıp de Türkiye'ye ders vermeye yönelmeyin. Ders alacak birileri varsa sizsiniz siz."

"Tek terörist kalmayıncaya kadar bu mücadele devam edecek. 911 kilometre, Türkiye sınırında biz sessiz kalacağız, beyefendiler, dünyanın öbür ucundan gelecekler söz sahibi olacaklar. Bir de utanmadan, sıkılmadan bize akıl vermeye kalkacaklar. O aklı kendinize saklayın, çok ihtiyacınız var. Çünkü siz hiçbir zaman adil olmadınız. "

TRT Haber, AA
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@