Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim tarihini 14 Mayıs olarak belirleyen kararı imzaladı. Erdoğan "Biraz önce Anayasamızın 116. maddesinin verdiği yetkiyle 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken seçimlerin 14 Mayıs'ta yenilenmesi kararını imzalıyorum" dedi.

YSK Başkanı açıkladı: Erdoğan'ın adaylığında engel yok YSK Başkanı açıkladı: Erdoğan'ın adaylığında engel yok

Erdoğan, 6 Şubat'ta yaşanan ve 11 ili derinden etkileyen asrın felaketi dolayısıyla, Cumhur İttifakı olarak müziksiz bir seçim yürütüeceklerini kampanyası yürütüeceklerini açıkaldı.

"Seçim KAMPANYASI MÜZİKSİZ"

Bu seçimde Cumhur İttifakı olarak kendimize hazırladığımız bütün müzikleri yasaklıyoruz. Müziksiz bir kampanya olacak.

Bir kez daha altını çizerek söylüyorum; Türkiye 6 Şubat depremlerinin yol açtığı yıkımları ortadan tamamen kaldırmadan geleceğine güvenle bakamaz. Seçime katılan cumhurbaşkanı adayları, ittifaklar ve siyaset partileri olarak attığımız her adımda bu hakikate bağlı kalmalıyız. 14 Mayıs süreci kısır siyaset çekişmelerin mecrası haline dönüştürülürse bunu başaramayız. Önce depremzede vatandaşlarımız sonra 85 milyonun vebaline gireriz. "Türkiye için hemen şimdi" diyerek 14 Mayıs'ı 6 Şubat izlerini silecek hayırlı bir yarışa davet ediyoruz. Tüm partilerden bu samimi çağrımıza yanıt bekliyoruz.

İTTİFAK ORTAĞI BAHÇELİ DE 'MÜZİKSİZ' DEMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Çok dikkatli, temkinli, sorumlu, hassas, teenni içinde ve soğukkanlılıkla hareket edeceğiz. Derin acılar yüreklerimizi kaplamışken seçim müziği kullanmayacağız, kuşkusuz taşkın heyecanlara prim vermeyeceğiz, sağduyumuzu her şartta koruyacağız… Milletimizle her an ve her alanda iç içe olacağız, birebir temas ve ziyaretlerimizle partimizi ve Cumhur İttifakı’nı tüm yurt sathında anlatmaya devam edeceğiz, adayımız belli kararımız net diyeceğiz” dedi.