Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin'e çok özel hediye!

Cumhurbaşkanı Erdoğan TürkAkım'ın deniz bölümünün tamamlanması nedeniyle düzenlenen tören için İstanbul'a gelen Putin'e kitap hediye etti. Erdoğan'ın tercih ettiği kitap ise Alev Alatlı'nın "Dünya Nöbeti - Gogol'un İzinde 2. Kitap"ın Rusça çevirisi oldu.

Gündem 20.11.2018 - 00:20 20.11.2018 - 00:20 Bülent Deniz

Türkakım Projesi deniz bölümünün tamamlanma töreninin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Mabeyn Köşkü'nde ikili görüşme gerçekleştirdi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'e, yazar Alev Alatlı'nın "Dünya Nöbeti - Gogol'un İzinde 2. Kitap" adlı eserinin Rusça'sını hediye etti.

"DÜNYA NÖBETİ - GOGOL'UN İZİNDE 2. KİTAP"

Alev Alatlı'nın "Dünya Nöbeti - Gogol'un İzinde 2. Kitap" adlı eseri 505 sayfadan oluşuyor. 2014'te basılan kitap Everest Yayınları tarafından okurla buluşturuldu. 

Dünya Nöbeti'nin arka kapağında kitaptan şu pasaj yer alıyor. 

"SANKİ BİZ UYURSAK İNSANLIĞIN BAŞINA BİR ŞEYLER GELECEK!"
Rusya'da Türkiye tarihinin bir sonraki sahnesini izliyor gibiyim... artık Rusya için söylenen hemen her şey bizim için de geçerli. Meşrutiyetini ve güvenilir ulemasını kaybetmiş, aşırı derecede yıpranmış, sadece aydınlarının desteğinden değil, camilerini dolduracak güvenilir 
müminlerinden de yoksun bir toplum... Entelektüel bir boşluk içinde, temsil ettiklerinin ihtiyaçlarını dillendirmekten aciz, bir o kadar zayıf ve deorganize muhalefet... Ülke çıkarlarını hiçe sayan küreselleşmeciler diye birileri... Medyayı kontrol eden finansman çevreleriyle devlet arasındaki enformasyon savaşlarında bölünmüş bir halk... Kendi hükümetleri ile 
yabancı bir güçmüşçesine pazarlık eden ekonomi seçkinleri... İnsan hayatının gündelik gereksinimlerinin ötesinde, daha üstün bir anlamı yokmuş gibi yaşanıyor olması... Tarihin kaderci bir bakış açısıyla değerlendirilmesi...

ALEV ALATLI KİMDİR?
Alev Alatlı (d. 1944, İzmir) Türk yazardır. Liseyi babasının askeri ataşe olarak görev yaptığı Tokyo’da okudu [1]. Ekonomi & İstatistik lisansını ODTÜ'den, Ekonomi ve Ekonometri yüksek lisansını "Fulbright" bursu ile gittiği Vanderbilt University'den (Nashville, Tennessee) aldı. Bilâhare felsefe öğrenimine başlayan Alatlı, doktora çalışmalarını New Hampshire'daki Dartmouth College’de sürdürdü. İlahiyat konusunda ve düşünce ve medeniyet tarihi üzerinde yoğunlaştı. 1974’te Türkiye’ye döndü. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde öğretim görevlisi, Devlet Planlama Teşkilatı'nda kıdemli ekonomist olarak çalıştı. California Üniversitesi ile ortak psiko-dilbilim çalışmaları yürüttü. Cumhuriyet Gazetesi bünyesinde Bizim English dergisini çıkaran Alatlı, daha sonra Türk Yazarlar Kooperatifinde (YAZKO) başkan yardımcısı olarak görev aldı.Filistin davasının tanıtımına yaptığı katkılardan dolayı 1986 yılında Tunus'ta sürgünde bulunan Yaser Arafat tarafından "Özgürlük Madalyası"yla onurlandırılmıştır.[2] Aydınlanma Değil, Merhamet! adlı romanıyla ise 2006 yılında Moskova'da "Mikhail A. Sholokhov 100. Yıl Roman Ödülü"nü kazanmıştır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@