Cumhurbaşkanı flaş istifayı doğruladı: Bizler için üzüntü verici!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı sonrası açıklamalarda bulundu. Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Sarrac’ın istifa ettiği haberlerini doğrulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “bizler için üzüntü verici” dedi.

Genel 25.09.2020 - 18:07 25.09.2020 - 18:07

cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı sonrası açıklamalarda bulundu.

Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Sarrac’ın istifa ettiği haberlerini doğrulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “bizler için üzüntü verici” dedi.

Son dönemde artan koronavirüs vakaları üzerine de konuşan Erdoğan, “Mecburen şimdi tekrar işi sıkmak durumundayız. Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı bu konuda tedbirlerini artırmak durumunda. Bazı illerimizde olumlu dönüş başladı. Yılbaşından sonra bazı olumlu sinyaller alacağımızı görüyoruz” dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarında öne çıkan kısımlar şöyle:

"Geçen hafta Sayın Serrac ile bir kabulüm olmuştu. Ardından böyle bir gelişme bizler için üzüntü verici. Libya gibi bir yerde, Trablus'ta bir ara çok olumsuz gelişmeler oldu. Bizim oraya müdahalemizle Sayın Serrac ve ekibi darbeci Hafter'in işgalinden kurtulma duruma geldi. Darbeci Hafter her geçen gün kayba gidiyor. Eninde sonunda darbeci Hafter kaybedecek. Fakat Sayın Serrac'ın kendilerine bazı haberler ulaştırdık. Heyetlerimizin Libya Milli Mutabakat Hükümeti ile görüşmeleri olabilir. Bu işi olması gereken istikamete dönüştürürüz.

Birçok devlet başkanı veya başbakanlar yaptığımız görüşmelerde aracı konumuna girdiler. Başta Şansölye Merkel, Komisyon Başkanı Michel, İspanya Başbakanı Sanchez, Sayın Conte ile görüşmeler yaptık. Başka bir yaklaşım var. Yunanistan Başbakanı ile bir görüşme süreci olabilir mi? Bizim Miçotakis ile görüşme yapma konusunda sıkıntı yok. Ne görüşeceğiz aslolan budur.

Meis'te yaptıklarını dayatma olarak yaparlarsa bunun anlamı yok. Oruç Reis'i limana çektiysek bir anlamı var. Bu anlamlı bir yaklaşımdır. Diplomasiye imkan verelim. Yunanistan bu yaklaşımımızı olumlu karşılasın bir adım atalım diye yaptık. Görüşürüz, kaçamak yapma gibi bir durum yok. Yunanistan Cumhurbaşkanı adayı gelip gövde gösterisi yapacaksa, biz daha büyüğünü yaparız.

Burada çok farklı gelişmeler var. Mısır ile istihbari görüşmeler ayrıdır, bizim için engel yoktu ama Yunanistan ile Mısır'ın yaptığı anlaşma bizi üzmüştür. Yunanistan ile Mısır arasındaki bağlar ile bizim Mısır arasındaki bağlar farklıdır. Görüşmeler yapılabilir."

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@