Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: YPG/PKK Afrin'de sivillerin çıkışını engelliyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, terör örgütü YPG/PKK'nın Afrin'i ikinci Kandil yapmaya çalıştığına dikkat çekti.

Siyaset 07.03.2018 - 12:14 07.03.2018 - 12:14
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın konuşmasından öne çıkanlar:

- Afrin'de yürütülen terörle mücadele DEAŞ'a engel değildir. Harekat samimiyet testidir. Teröre kaşrı olan bütün çevrelerin harekatı desteklemesi gerekir. Terör örgütleri arasında hiyerarşik ayrım yapılamayacağına göre uyum içerisinde hareket edilmesi gerekir.

- Sivillerin Afrin'den çıkartılması konusunda YPG'nin engelleri var. YPG/PYD bir müddettir Afrin'i ikinci Kandil yapmaya çalışmaktadır. Bu müdahaleyle, Afrin'in ikinci bir Kandil olması engellenmiştir. Afrin'deki sivillerin çıkmasını engellemeye çalışmasıda sivilleri canlı kalkan olarak kullanmak. Eleştiriler getirmek yerine YPG/PYD2nin savaş suçu ihlallerini dikkate alması gerekir.

Münbiç'ten teröristlerin kaydırılması

- Münbiç'ten bir grup YPG'linin Afrin'e kaydırılması ile ilgili uyarılarımızı yaptık, gerekli tedbirleri aldık. . Mutlaka devreye girmesi beklenir müttekilerimizden. Biz sahada gerekli tedbirleri almış bulunuyoruz. İstedikleri kadar güç kaydırmaya çalışsınlar. Kararlılığımız tamdır. Buradan YPG/PYD terör örgütünün de bir takım dersler çıkartması gerekir. Özellikle ABD'nin kontrolünde olan YPG/PYD'ye karşı bunu engellemesi gerekiyor. 2 hafta önce Halep'ten rejime yakın olduğu söylenen grupların Afrin'e sızma girişimi oldu ama akamete uğratıldı.

Doğu Guta

- BMGK'nın kararıyla Doğu Guta'da ateşkes ilan edilmişti. Ancak tam anlamıyla uygulanmıyor. Bu gidişata dur demek için Cumhurbaşkanımız yoğun bir diplomasi trafiği başlattı. Ruhani ile görüşecekler. Bu ateşkesin kapsamlı ve tutarlı bir şekilde uygulanması, rejimin saldırıları durdurması gerekiyor, güvenlik koridoru açılması gerekiyor. Ateşkes süresinin 24 saate çıkarılması için girişimlerimiz devam ediyor. İnsanlığın vicdanı Türkiye'de atıyor. Türkiye bütün imkanlarıyla harekete geçmiş durumda.

Vicdan konvoyu

- Vicdan konvoyu yarın Suriye'ye gidecek. Protesto için bir çalışma yapacaklar. Bir heyeti Cumhurbaşkanımız kabul edecek. Yarın dünya kadınlar günü olması nedeniyle bu çalışmanın önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Suriye'de yaşanan dramın en büyük mağdurları çocuklar ve kadınlar.

- Doğu Guta'yla ilgili çalışmalarımız devam edecek. Türkiye olarak Kızılay, AFAD ile bütün hazırlıklarımızı yaptık. Doğu Guta'dan çıkartılacak bir grup sivilin Türkiye'ye getirilmesi için teklif yapmıştık. Gerçekleşmedi. Gerekli hazırlıkları yaptık tedavileri için.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika ziyareti

- Cumhurbaşkanımızın Afrika ziyareti oldu. 20'nin üzerinde anlaşma imzalandı. Her alanda ilişkilerin geliştirilmesi için sonuç veren bir ziyaret oldu. Cumhurbaşkanımız bugün itibarıyla 26 ülkeyi ziyaret etti. Afrika'yı en çok ziyaret eden dünya lideridir.

- Türkiye AB zirvesi gerçekleştirilecek. AB üyeliği stratejik bir öncelik. Bunun hayata geçirilmesi için AB'nin üzerine düşen yükümlülükleri var. AB'den gelen fonların mültecilere ulaştırılması için gerekli çalışmaları yaptık. İslamofobi endişe verici. Almanya'da Müslümanlara yapılan saldırı 2017 yılında 950 olduğu tespit edildi.

Yunanistan'da Türk bayrağının yakılması

- Nefretle kınıyoruz. Yunan makamlarından derhal faillerinin bulunması beklentimiz. Bir ülkenin bayrağını yakmak nefret suçudur. Gerekli girişimlerde bulunduk.

Pentagon sözcüsü Manning'in açıklaması

- Pentagon'dan zaman zaman açıklamalar geliyor. Burada bir yönetim zafiyeti olduğu ortada. PYD'nin YPG'ye yönelik ifadeler terör örgütünü meşrulaştırmaya çabasıdır. Ortada bir zihniyet sorunu var. Bu türk açıklamaların kurmuş olduğumuz mekanizma toplantılarının üzerine yapılması gölge düşürmektedir. Terör örgütünü meşrulaştırmaya çabalardan vazgeçsinler. Devletler hukuku açısından skandaldır. Onların ifadeleri bizim için bir şey ifade etmiyor. Mücadelemize devam edeceğiz.

Doğu Akdeniz

- Kıbrıs'ın güneyinde ekonomik bölgeler var. Burada hem kuzeyin hem güneyin ortak çalışmayla arama faaliyetlerini yapma yönünde en başından beri koyduğumuz tavır var. Çakıştığı yerler var. Buralarda ihlal olduğu zaman devreye girdik. Bu ilkemiz değişmeyecek. 6. filo henüz o bölgeye girmiş değil.

Terörist Salih Müslüm'ün iadesi

- Bizim uluslararası anlaşmalar çerçevesinde talep hakkımız var. Bunları iade etmek isteyen ülkeler gerekli hukuki gerekçelere sahip. Oyalamalar, çabalar kararın daha ziyade siyasi olduğunu gösteriyor. Madem terörle mücadele ediyoruz, bunun hukuki gerekçelerini oluşturup gönderiyoruz. Kırmızı bülten gayrıciddi bir mesele değil. Anlaşmalar bunu gerektiriyor. Avrupalıların oturup düşünmesi lazım. Türkiye gibi müttefiklerinin terör örgütü üyesi olarak belirlediği bir kişiye elini kolunu sallayarak fırsat vermeleri ne anlama geliyor? İade için yeterli hukuki zemin var.

Doğu Guta'ya insani koridor

- Doğu Guta'da Nusra gibi terör örgütleri var. Bunların çıkarılmasıyla ilgili çalışmalar var. Rejimde bunu bahane gösteriyor. Cumhurbaşkanımız dün Putin ile konuştu. Görüşmede insani koridor konusu ele alındı. 400 bin kişinin yaşadığı bölgede spesifik olarak bugün şu saatte bu iş çözülür demek kolay değil. Putin'in verdiği talimatlar çerçevesinde sakinleşmenin gerçekleşmesini bekliyoruz. Cumhurbaşkanımızın Ruhani ile telefon görüşmesinde de bu konu konuşulacak.

Erken seçim

- Erken seçim söz konusu değil. Yerel ve genel seçimler 2019'da yapılacak. Spekülasyonlara itibar edilmemeli.

Trump'ın Kudüs'te ABD büyükelçiliğinin açılışına katılması 

ABD yalnız kaldı. Küresel mutabakat çıktı. Cumhurbaşkanımız çok önemli bir liderlik rolü oynadı. Küresel tepki tekrardan gelecektir. Bu adım Filistin sürecini çıkmaz hale getirecektir. İçinden çıkmaz hale getirecek ve tepkileri attıracak. Çağrımız bu anlamsız işten uzak durmalarıdır.

TRT HABER


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@