Dağlık Karabağ nerede? Dağlık Karabağ sorunu nedir?

Türkiye'nin gözü kulağı Dağlık Karabağ'da... Azerbaycan ve Ermenistan'ı savaş durumuna getiren Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili merak edilenleri bir araya getirmeye devam ediyoruz. Peki Dağlık Karabağ haritada nerede yer alıyor? Dağlık Karabağ sorunu nedir?

Tarih 28.09.2020 - 14:14 28.09.2020 - 14:14

Birkaç gündür ülkemizdeki en çok merak edilen konuların başında gelen Dağlık Karabağ sorununa ilişkin detayları haberimizde bulabilirsiniz...

DAĞLIK KARABAĞ NEREDE?

Dağlık Karabağ, Güney Kafkasya'da hukuken Azerbaycan'a bağlı ancak de facto olarak hiçbir ülke tarafından tanınmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin egemenliği altında bulunan tarihi bölge.

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU NEDİR?

Dağlık Karabağ sorunu, Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde Ermenilerin bu bölgelerde hak iddia etmesiyle başladı.

Ermeniler, 1991'de Hankendi'yi, 1992'de Hocalı ve Şuşa'yı işgal etti. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere'yi de ele geçiren Ermeniler, 1993'te Ağdam'a girdi. Ağdam'ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerinin işgali izledi

Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si işgal edildi, 1 milyona yakın kişi de yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldı.

Azerbaycan ve Ermenistan, 4-5 Mayıs 1994'te Bişkek'te Bağımsız Devletler Topluluğu Parlamentolararası Meclisi, Kırgızistan Parlamentosu, Rusya Federal Meclisi ve Dışişleri Bakanlığının inisiyatifiyle "Bişkek Protokolü" olarak bilinen ateşkes anlaşmasını imzaladı. Ancak ateşkes, kağıt üzerinde kaldı ve çatışmalarda binlerce asker öldü.

Minsk Grubu, Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığı ve Dağlık Karabağ sorununun barışçıl yollarla çözülmesini teşvik ve taraflar arasında aracılık etmek amacıyla 1992'de kuruldu.

Eş başkanlığını Rusya, Fransa ve ABD'nin yürüttüğü AGİT Minsk Grubu, aradan geçen 28 yılda birçok girişimde bulunmasına rağmen Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik somut neticeler elde edemedi.

Erdoğan: Dağlık Karabağ meselesi bizim de hususi meselemiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dağlık Karabağ'a ilişkin "Bu işi yine bu bölgede çözecek güç Sayın Putin'dir. Tekrar gündeme getiririm. Çünkü Dağlık Karabağ hususi meselemizdir' dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@