Daha Önce de aynı sebepten seçim iptali olmuş!

Yakın geçmişte hem Türkiye’de hem dünyada iptal edilen ve tekrarlanan seçimler yaşandı. Aralarında tıpkı İstanbul’da olduğu gibi yetkisi olmayan sandık görevlileri nedeniyle iptal edilenler de vardı.

Seçim 2019 07.05.2019 - 17:50 07.05.2019 - 17:50

Sandık başkanı ve sandık görevlileri kanuna aykırı olarak görev almışsa, bu durum seçim işlerinde bir uygunsuzluk olarak kabul edilir mi? Seçim tekrarı için geçerli bir sebep mi?

Her ne kadar bu soruların cevapları, Ekrem İmamoğlu’na oy verenler tarafından pek de sorgulanmasa da; YSK’nın kararı külliyen hukuksuzmuş gibi gösterilmeye çalışılsa da aslında yaşananlar hukuki bir sürecin parçası oldu.

Yakın geçmişte hem Türkiye’de hem dünyada iptal edilen ve tekrarlanan seçimler yaşandı. Aralarında tıpkı İstanbul’da olduğu gibi yetkisi olmayan sandık görevlileri nedeniyle iptal edilenler de vardı. Ancak hiçbiri İstanbul kadar konuşulmadı.

Avusturya 2016

Ülkedeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Yeşiller adayı Alexander van der Bellen, aşırı sağcı FPÖ’nün adayı Norbert Hofer’i 4 milyon 640 bin geçerli oy içinde 31 bin oy farkla geçti. Ancak FPÖ Posta ile gönderilen oyların yanlış sayıldığını sebep göstererek sonuçlara itiraz etti. Yüksek mahkeme iki haftalık soruşturmanın ardından yetkisi olmayan sandık görevlilerinin sayım yaptığını tespit ederek seçimleri iptal etti. İkinci kez yapılacak olan seçimlerden önce ise posta yoluyla kullanılan oyların konulduğu zarfların ağzını kapatan yapışkanların yetersiz olduğu gerekçesiyle zarfların değiştirilmesi üzerine seçimler bu kez de ertelenmişti.

Yalova 2014

İlk olarak seçimleri AK Parti adayı ve Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal'ın bir oy farkla kazandığı açıklandı. Önce CHP sonra da AKP sonuçlara itiraz etti. İki partinin itirazları Yalova İl Seçim Kurulu tarafından kabul edildi. Bunun üzerine 124 sandıkta oylar yeniden sayıldı, bu kez CHP adayı Vefa Salman'ın altı oy farkla seçimi kazandığı duyuruldu. Engelliler, askerler ve sandık kurulu üyelerinin seçmen olmadığı halde oy kullandığı itirazı üzerine YSK yeniden seçim kararı aldı.

Kuzey Karolina 2018

ABD Başkanlık seçimlerinde Kuzey Karolina’nın Bladen ve Robeson ilçelerinde kaybolan oy pusulaları ve 9. bölgede şüpheli derecede yüksek sayıda gelen oy pusulası talebi ve aynı derecede yüksek sayıda seçim merkezlerine gönderilmeyen oylar tespit edildi. Bladen’de talep edilen oyların yüzde 60’ı geri dönmedi. Bu oran 9. bölgede yüzde 24’tü. Bu rakamlar şüpheli bulunduğu için yeniden seçime gidildi. (ABD’de elektronik oy kullanıldığı gibi, adreslere gönderilen oy pusulalarına tercih yapıp seçim merkezlerine posta yoluyla gönderebiliyorsunuz.)

Ağrı 2014

BDP Ağrı İl Başkanı Necmettin Efe, Ağrı Belediye Başkanlığı'nı 10 oy farkla adayları Sırrı Sakık'ın kazandığını bildirmiş, bu karara AK Parti Ağrı İl Başkanı Abbas Aydın itiraz etmişti. Merkez İlçe Seçim Kurulu'na yapılan itirazlar neticesinde bazı sandıklardaki oylar yeniden sayılmıştı. BDP Ağrı Belediye Başkan adayı Sırrı Sakık, oyların yeniden sayılmaya başlanmasında gördükleri noksanlıklar ve ortamın gerginleşmesinden dolayı Merkez İlçe Seçim Kuruluna seçimin yeniden yapılması için itiraz etti. Bunun üzerine yeniden seçime gidildi.

Rize - Hemşin 2014

Hemşin’in Yaltkaya köyünde, iki seçmenin il genel meclisi için mührü yanlış yere vurduğunu söylemesi üzerine, sandığı açıp zarfı çıkaran görevlilerin söz konusu kişilere yeniden oy kullandırdığı öne sürülmüştü. Bunun üzerine Hemşin İlçe Seçim Kurulu, Yaltkaya köyünde il genel meclisi seçiminin yenilenmesine karar vermişti.

Çorum – Ortaköy 2014

Aşdağul beldesinde belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için hazırlanan oy pusulalarının bulunduğu zarflardan birinin içerisinden, bir mahallenin muhtar adayının oy pusulasının çıktığı, sandık kurulunun da söz konusu durum hakkında tutanak tanzim ettiği belirlendi. Yapılan itiraz üzerine seçim yenilendi.

Artvin – Yusufeli 2019

Seçimleri üç oy farkla AK Parti'nin adayı Eyüp Aytekin kazandı. CHP'nin adayı Barış Demirci ise seçimi ikinci sırada tamamladı. CHP, seçim sonuçlarına itiraz etti. İtirazı görüşen YSK, ilçede 2 kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirleyerek aradaki farkın bire inmesi nedeniyle seçimlerin iptaline karar verdi.

Kırıkkale – Keskin 2019

İYİ Parti adayı Necati Alsancak bin 806 oy, AK Parti adayı Dede Yıldırım bin 799 oy almıştı.

AK Parti adayı Yıldırım, oyların yeniden sayılması için İlçe Seçim Kuruluna itirazda bulunmuştu. İlçe Seçim Kurulu, Yıldırım'ın itirazını reddederek, tutanaklara yansıyan hatayı düzeltmiş ve Yıldırım'ın oyu bin 800 olmuş, fark 6'ya düşmüştü. Seçimlerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle İl Seçim Kuruluna yapılan itirazın da kabul edilmemesi üzerine AK Parti, YSK'ye başvurmuştu. İtirazı görüşen YSK, ilçede kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirleyerek, bunun sonucu etkilemesi nedeniyle seçimlerin iptaline hükmetti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@