Daimi Ev Düzeni için Metot

Ev düzeni için evin tüm odalarını sırasıyla ve belirli bir metot dahlinde ele almak gerekir. Bu çalışmayı sıra ile tüm odalar için gerçekleştirdikten sonra da, evin sürekli düzenli kalması için belirli aralıklarla tekrar etmek önem taşır.

Kadın 30.09.2019 - 13:17 30.09.2019 - 13:17

Ev düzenini sağlamak için her zaman takip edebileceğiniz bir metot ile belirli aralıklarla gerekli düzenlemeleri yaparak, her şeyin yerli yerinde olduğu bir eve kavuşabilirsiniz. Bu metodu evin her odası için sıra ile uygulayarak ve aynı çalışmayı belirli aralıklarla tekrar ederek, evinizin tam da istediğiniz düzene sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Ev düzeni ile ilgili metodu kısaca; keşif, planlama ve uygulama olarak üç adımda özetleyebiliriz. Bu üç adımı takip ederek, evin her odasını sırası ile düzene sokabilirsiniz.

1.adım: Keşif – Birinci adımda, evinizin hali hazırdaki durumunu değerlendirmeniz gerekir. Bu adımda mevcut problemler belirlenerek, işinize yarayan ve yaramayanlar listelenir. Keşif yaparken, evinizi dolaşarak, oda bazında problemli alanları belirlemeniz gerekir.

2.adım: Planlama – Evinizin odalarındaki problemli alanları belirledikten sonra, hedeflerinizi netleştirerek, bu hedeflere ulaşabilmek için yapmanız gerekenleri planlamanız gerekir. Hedefleri belirlerken, spesifik olun ve gerçekçi hedefler koyun. Daha sonra da, her bir hedefe ulaşabilmek için yaptığınız planı netleştirin. Bir defter ya da kağıda, oda bazında tüm hedeflerinizi ve bu hedeflerle ilgili planlarınızı yazın.

3.adım: Uygulama – Üçüncü adımda, daha önce belirlediğiniz hedefler doğrultusundaki planlamanızı hayata geçirmeniz gerekiyor. Uygulama yaparken, belirli bir sorunu ortadan kaldırmak için belirlediğiniz hedeflerin her birini sırası ile yine sizin belirlediğiniz planlama dahilinde gerçekleştirin.

Ev düzeni metodunu her oda için ayrı ayrı uygulamanız, birkaç hafta içinde hedeflediğiniz düzene kavuşmanızı mümkün kılar. Yorulduğunuzu hissettiğinizde, düzenlemesi biten bir odadan diğerine geçmeden araya birkaç günlük süre koyabilir, kendinizi yeniden iyi hissettiğinizde, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ev düzenini sağlamakta önemli olan, evi bölümlere ayırarak, programlı bir şekilde, metot dahilinde ilerlemek ve aynı çalışmayı belirli aralıklarla tüm ev için tekrar etmektir. Bu şekilde, evinizde daima hayal ettiğiniz düzene kavuşabilir ve bu düzenin sürekliliğini sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@