Darbeci Sisi ABD'ye başkaldırdı!

ABD'nin kuklası olarak bilinen Sisi, ABD'ye başkaldırdı. Rusya ile ilişkilerinin olmasını istemeyen Trump yönetimi Mısır'ın Su-35'leri alırsa yaptırım uygulayacağı şeklinde tehditlerde bulunmuştu. Sisi yönetiminden Trump'a cevap geldi.

Dünya 24.11.2019 - 15:48 24.11.2019 - 15:48

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Benim favori diktatörüm" dediği Sisi'nin yönetimindeki Mısır, ABD'ye başkaldırdı. İki ülke arasında Rus yapımı Su-35 savaş uçağı nedeniyle yaşanan kriz yeni bir boyut kazandı.

ABD'nin Mısır'a yönelttiği 'Rusya'dan Su-35 savaş uçakları alması durumunda yaptırımla karşı karşıya kalabileceği' tehditlerini değerlendiren Mısır Parlamentosu Ulusal Güvenlik Komitesi üyesi Yahya Kidvani, Washington'un diplomasi normlarını ihlal ettiğini vurguladı.

"KABUL EDİLEMEZ"

Sputnik'te yer alan habere göre, Yahya Kidvani, Mısır'a bağımsız dış politikası ve Rusya'yla askeri işbirliğini geliştirme arzusu nedeniyle ABD tarafından uygulanan baskıyla son dönemdeki tehditlerin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Kidvani, "Rusya'yla yaptığı askeri işbirliği, silah anlaşması nedeniyle Mısır'a Amerikan yaptırımları uygulanacağı konusu, diplomatik norm çerçevesinin dışına çıkıyor ve kabul edilemez bir tutum" dedi.

"WASHİNGTON'UN BASKISINA BOYUN EĞMEYECEĞİZ"

Mısır'ın egemen bir ülke olduğunu dünyanın diğer ülkeleriyle askeri işbirliği konusundaki kararlarını bağımsız olarak aldığını kaydeden Kidvani, "Mısır'ın stratejisi silah kaynaklarını çeşitlendirmeyi öngörüyor. Bu alanda Rusya, Çin, Almanya, Fransa ve ABD'yle işbirliği yapıyoruz. Washington'un baskısına boyun eğmeyeceğiz, Rusya'yla işbirliğinden askeri alan da dahil hiçbir alanda vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kidvani, Mısır'ın büyük bir ülke olduğunu, ulusal çıkarlarına göre hareket ettiğini ve dışarıdan dikteyi kabul etmediğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar